Strona główna » Wszystko o kotach » Uzębienie kota – fakty i ciekawostki
Karmy i akcesoria dla kotów - porównaj na Ceneo

Uzębienie kota – fakty i ciekawostki

Uzębienie kota

Uzębienie kota ma wiele podobieństw z ludzkim, ale również sporo je różni. Przyjrzyjmy się kilku faktom i ciekawostkom o zębach naszych pupili.

Spis treści

Koty rodzą się bez zębów

Uzębienie kota zaczyna się kształtować już w jego życiu płodowym, ale ostatecznie proces ten kończy się w ciągu kilku miesięcy po urodzeniu. Małe kocięta rodzą się bezzębne, ale dość szybko wyrzynają się im mleczaki. Pierwsze zęby pojawiają się już koło drugiego tygodnia życia a zwykle w ok. 8 tygodniu kociak ma już wszystkie zęby mleczne.

Ilość zębów kota zmienia się w trakcie życia       

Uzębienie kociąt w początkowym okresie życia składa się z 26 mleczaków. Po kilku miesiącach następuje wymiana zębów u kota, czego efektem końcowym jest 30 zębów stałych. Dla porównania psy mają 28 mleczaków i 42 zęby stałe, natomiast ludzie 20 mleczaków i 32 zęby stałe.

Zęby kota stworzone do diety mięsnej

Mimo, że koty potrzebują urozmaicenia diety niewielką ilością błonnika (zobacz: Trawka dla kota) to są to jednak typowe drapieżniki. Między innymi budowa szczęki oraz uzębienie kota świadczy o tym, że jego organizm jest przystosowany do bycia mięsożercą.

Żuchwa kota jest krótka i umocowana na prostym zawiasie, przez co nie może przeżuwać przesuwając jej na boki. Do tego zęby kotów nie mają płaskich powierzchni przeznaczonych do mielenia roślin lub ziaren w przeciwieństwie do trzonowców występujących u ludzi oraz roślinożernych zwierząt.

Uzębienie kota a próchnica

Dzięki wspomnianej budowie kocich zębów, które nie mają płaskich powierzchni oraz diecie pozbawionej cukru, u kotów rzadko występuje próchnica. Nie oznacza to jednak, że koty nie mają problemów z uzębieniem.

Najczęstszym strapieniem mruczków jest odkładanie się kamienia nazębnego. Do tego koty mogą borykać się z zapaleniem jamy ustnej, chorobami przyzębia, resorpcją zębów a nawet z rakiem jamy ustnej. Dlatego ważne są cykliczne wizyty u weterynarza, podczas których kontrolowany jest stan zdrowia jamy ustnej naszego pupila.

Do pilnego odwiedzenia lecznicy powinien nas nakłonić nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka, występujący nie tylko po jedzeniu „intensywnie pachnącej” mokrej karmy. Brzydki zapach z ust mruczka może świadczyć o nieprawidłowym stanie jamy ustnej lub innych problemach ze zdrowiem, w tym również związanych z poważniejszymi schorzeniami.

Do tego warto obserwować zmiany zachowania pupila, aby móc wyłapać pierwsze symptomy, które mogą oznaczać, że nasz kot odczuwa ból w pyszczku.

Odpływ na krew w zębie

Koty mają uzębienie charakterystyczne dla drapieżników, które pozwala chwytać i rozrywać zdobycz. Ciekawostką jest fakt, że posiadają w swoim pyszczku rowek na odprowadzanie krwi wyciekającej z ofiary. Wgłębienie to ma za zadanie między innymi ochronę kota przed zachłyśnięciem się krwią i w konsekwencji uduszeniem. Podobne rozwiązanie posiadały również koty prehistoryczne.

Krwawy rowek znajduje się na powierzchni kłów wzdłuż krawędzi zęba od strony wargowej. Jest szczeliną, w której niestety często zbiera się kamień nazębny. Przez ciemniejszy kolor od złogów kamienia staje się on bardziej widoczny u starszych mruczków.

Przednie zęby kota do pielęgnacji

Poza oczywistą funkcją zębów, jakim jest gryzienie pokarmów, uzębienie kota służy również do codziennej pielęgnacji futerka i pazurków oraz do wyskubywania pcheł.

Uzębienie kota zdradza jego wiek

U młodych kotów bez problemu można ocenić wiek na podstawie ich zębów. Przykładowo stałe siekacze wyrzynają się w około 11-16 tygodniu życia. Po 12-20 tygodniach kot posiada również kły, a zęby trzonowe po upływie 20-24 tygodni.

U starszych mruczków trudniej jest wyliczyć wiek na podstawie zębów. Zdarza się również, że zaniedbane koty tracą zęby dość szybko, bo nawet w wieku kilku lat. Przy zachowaniu higieny i  odpowiednim żywieniu, uzębienie kota powinno mu służyć do późnej starości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *