Strona główna » Wszystko o kotach » Ciekawostki o kotach

Ciekawostki o kotach

Ciekawostki o kotach

W tym artykule poznasz ciekawostki o kotach, które mogą Cię zaskoczyć.

Rekordziści kociej długowieczności

Udokumentowaną, najdłużej żyjącą kotką dotychczas była Creme Puff. Przeżyła przeszło 38 lat w Austin, w stanie Teksas.

Ciekawostką jest fakt, że jej opiekunem był Jake Perry, z którym mieszkała również druga długowieczna kotka Granpa. Ona z kolei żyła 34 lata i 2 miesiące i była mieszanką ras Sfinks oraz Devon Rex.

To oczywiście są wyjątki, które zapisały się w historii kociej długowieczności. Standardowo mruczki żyją jednak krócej. Zobacz artykuł Ile żyją koty?

Koty to prawdziwe śpiochy

Koty potrafią przespać od 12 do nawet 20 godzin w trakcie doby. Od czego zależy aż taka rozpiętość przeczytasz w artykule: Koci sen – ile śpią koty?

Noktowizor u kota?

Kot jest z natury dalekowidzem. Słabo widzi to, co ma tuż przed sobą, za to lepiej w odległości 2-6 metrów od siebie. Potrafi jednak dostrzec coś nawet z odległości aż 35 metrów.

Źrenica kota może otworzyć się trzy razy szerzej od naszej. W słoneczny dzień kocia źrenica jest ledwo dostrzegalna i podłużna jak szczelina. Za to gdy zapada zmrok, staje się większa i okrągła.

Jednak nie jest tak jak wiele osób sądzi, że kot widzi w całkowitej ciemności. Wzrok kota świetnie sobie radzi korzystając z odbijania choć niewielkiej ilości światła. Wszystko dzięki makacie odblaskowej, która „doświetla” widziany obraz. Przez to widzimy jakby oczy kota świeciły w ciemnościach.

Budowa mózgu kota

Ciekawostką o kotach jest fakt, że ich mózg jest w 90% podobny do ludzkiego. Dlatego kocie mózgi są dużo bardziej zbliżone swą budową do naszych, niż mózgi psów. Do tego koty i ludzie mają prawie identyczne części szarych komórek, które odpowiadają za kontrolowanie emocji i uczucia.

To oczywiście wpływa na kształtowanie się kociego charakteru, który ma również cechy ludzkie. Mruczki podobnie jak my nie lubią wykonywania rozkazów, cenią sobie własną autonomię, są uparte i potrafią się obrazić.

Kocia akrobatyka

Koty są niezwykle sprawne. Mają silne mięśnie nóg, przede wszystkim ud. Potrafią przeskoczyć około siedmiokrotnie wyższe przeszkody niż wynosi ich wzrost.

Do tego mają wyjątkowy zmysł równowagi. Ich kontrolowane skoki i upadki kończą się zwykle lądowaniem na cztery lapy. Jednak nie zawsze tak jest.

Dlatego nie należy zapominać o zabezpieczaniu naszych pupili przed spadnięciem z dużych wysokości. Przykładowo z okna czy balkonu. Aby zadbać o bezpieczeństwo pupila należy zamontować siatkę ochronną.

Niesamowita budowa ciała

Szkielet kota złożony jest z 230 kości, czyli o 24 więcej niż szkielet człowieka. Aż 10% z nich znajduje się w kocim ogonie. Dzięki temu kot tak sprawnie nim porusza. Za to grzbiet kota składa się z luźno połączonych ze sobą kręgów. To sprawia, że jest wyjątkowo giętki.

Mruczki mają szczątkowe, elastyczne obojczyki, które pozwalają im przeciskać się przez ciasne przeszkody. Wystarczy, że w szczelinę zmieści się głowa kota, to przejdzie i cała reszta. Oczywiście są wyjątki, np. w przypadku kotów otyłych. Jednak one zwykle nie są tak aktywne, żeby próbować wciskania się w wąskie szpary.

Trzecia powieka u kota

Koty posiadają dodatkową, trzecią powiekę, która zwykle jest zakryta przez zewnętrzną powiekę. Służy do ochrony i nawilżania rogówki oka. Jasna błonka wysuwa się czasami podczas otwierania oczu przez kota po drzemce, co nie jest niczym niepokojącym.

Jednak może być również widoczna w wyniku podrażnienia lub infekcji oka. Jeśli jest stale na wierzchu należy udać się do weterynarza, ponieważ zwykle świadczy o toczącym procesie chorobowym w organizmie kota.

Ciekawostki o kotach – podsumowanie

Które z ciekawostek o kotach są Ci znane, a o których z nich właśnie się dowiedziałeś/-aś? A może znasz jeszcze jakieś inne interesujące informacje o tych wspaniałych zwierzętach? Podziel się w komentarzu!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *