Strona główna » Rasy kotów » Koty Maine Coon – charakter, zdrowie i ciekawostki

Koty Maine Coon – charakter, zdrowie i ciekawostki

Koty Maine Coon

Koty Maine Coon (Majkun) są bardzo popularną rasą hodowaną w Polsce. Znalazły tak liczne grono fanów głównie za sprawą wielkości oraz przyjaznego usposobienia, które często jest porównywane do psiego.

Cechy zewnętrzne rasy Maine Coon

Koty Maine Coon są jedną z największych ras kotów domowych. To duże, muskularne koty o mocnym kośćcu. Samce są znacząco masywniejsze od samic. Kocury osiągają średnią wagę od 5-10 kg, natomiast kotki ok. 5-8 kg.

Długość ich ciała wraz z ogonem sięgają do 1,2 metra. Zdarzają się również wyjątki i Maine Coony potrafią być o wiele większe i cięższe (niekoniecznie otyłe).

Koty Maine Coon dość długo rosną, bo swoją pełną dojrzałość osiągają w wieku 3-4 lat.

Maine Coony mają zwykle oczy w kolorze zielonym lub odcieniach złotego i miedzi. Rzadziej zdarzają się również oczy niebieskie lub różnobarwne, które występują częściej u białych kotów rasy Maine Coon.

Ich uszy są wysoko osadzone, długie z charakterystycznymi rysimi pędzelkami na końcach. Maine Coony mają puszysty i długi ogon, który ma przynajmniej tyle, ile wynosi ich długość ciała.

Gęsta sierść Maine Coonów dodatkowo potęguje optycznie ich wielkość. Futro występuje niemal we wszystkich kolorach i zawiera wszystkie trzy rodzaje włosów – okrywowe, przejściowe oraz puchowe (tzw. podszerstek).

Sierść Maine Coonów jest odporna na wodę. Na łapkach podobnie jak na uszach mają pędzelki. Są to dłuższe włoski między palcami.

Charakter i zachowanie kota Maine Coon (Majkun)

Koty Maine Coon znane są ze swojego spokojnego i przyjaznego charakteru. Lubią bliskość z człowiekiem i są bardzo towarzyskie. Zwykle są ufne wobec nieznajomych im ludzi, dlatego wizyty gości nie są dla nich stresujące.  

Majkun chętnie nawiązuje bliską relację z człowiekiem. Zazwyczaj lubi głaskanie, przytulanie i ogólnie bliski kontakt z domownikami. Nie przejawia skłonności do agresji.

Mówi się, że mają potrzebę uwagi i poświęcenia im czasu podobnie jak psy. Przy tym zachowują nadal swoją kocią niezależność i potrafią się również samodzielnie zająć sobą i swoimi sprawami.

Majkuny równoważą czas relaksu i aktywności. Z jednej strony lubią zabawę, ale również potrzebują sporej ilości snu w ciągu dnia. Przeciętny dorosły Maine Coon śpi około 16 godzin na dobę.

Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu i ochotą do zabaw, koty Maine Coon doskonale nadają się do domów z dziećmi. Oczywiście jeśli obie strony będą miały wyznaczone przez opiekunów granice tych harcy, aby zachować bezpieczeństwo podopiecznych.

Koty Maine Coon potrafią „dogadać się” również z innymi zwierzętami w domu. Mogą być świetnymi towarzyszami dla psa lub innego kota.

Majkuny są także bardzo inteligentnymi kotami. Nietrudno nauczyć ich aportowania, podawania łapki czy wielu innych sztuczek.

Mimo, że koty Maine Coon są z natury aktywne i lubią się bawić to nie sieją spustoszenia w domu. Nie mają również tendencji do niszczenia mebli.

Jednak należy przy tym pamiętać, że to od nas zależy wychowanie pupila. Jeśli kotek nie będzie miał spełnionych podstawowych potrzeb lub będzie narażany na stres to może mieć destrukcyjny wpływ na jego zachowanie i charakter.

Maine Coon zdrowie i  długość życia

Generalnie Maine Coony żyją średnio od 11 do 13 lat, choć część z nich dożywa wieku ponad 15 lat. Aby Majkun towarzyszył nam jak najdłużej należy mu zapewnić troskliwą opiekę i stworzyć odpowiednie warunki życia.

Niektóre koty rasy Maine Coon mogą mieć dziedziczną skłonność do kilku charakterystycznych dla nich chorób. Warto więc już na etapie kupna kocięta wybrać legalną i dobrą hodowlę.

Najlepsi hodowcy gruntownie badają koty przed rozrodem (potencjalnych rodziców a nawet ich dalszych przodków), aby zminimalizować ryzyko przekazania wad genetycznych następnemu pokoleniu.

Generalnie jednak Maine Coony rzadko mają predyspozycje do chorób, choć oczywiście nie da się wykluczyć tego zupełnie. Najczęściej występującymi schorzeniami u Maine Coonów są:

 • Kardiomiopatia przerostowa, czyli pogrubienie ściany mięśnia sercowego, które ostatecznie może doprowadzić do niewydolności serca.
 • Policystowatość nerek, czyli tworzenie się torbieli w nerkach, które stanowią ryzyko powstania ich niewydolności.
 • Rdzeniowy zanik mięśni – choroba które przejawia się charakterystycznym osłabieniem mięśni. Zwykle Pojawia się u kociąt w okresie ok. 13-17 tygodnia życia.
 • Młodzieńcze zapalenie dziąseł, czyli ostry stan zapalny dziąseł, który jest zwykle diagnozowany w wieku 6-12 miesięcy.
 • Dysplazja stawów biodrowych polega na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych lub łokciowych. Nieleczona skutkuje przewlekłym stanem zapalnym i zwyrodnieniem.

Podobnie jak u ludzi stan zdrowia i długość życia Maine Coonów jest nie tylko zależny od genetyki, lecz przede wszystkim od stylu życia. Ważne jest, aby kotek miał zapewnioną codzienną dawkę ruchu, odpowiednie odżywianie oraz miał zaspokojone inne potrzeby psychofizyczne.

Żywienie kotów rasy Maine Coon

Jeśli chodzi o odżywianie Maine Coona to należy pamiętać, aby nie dopuścić do jego przekarmienia. Nadwaga jeszcze bardziej potęguje ryzyko wystąpienia chorób serca i problemów ze stawami.

Koty Maine Coon mają gęstą i długą sierść, co wiąże się z potencjalnie większym ryzykiem zakłaczenia. Dlatego ważne jest między innymi, aby kot miał stały dostęp do świeżej wody. Można skorzystać na przykład z zachęcającej do picia dużej fontanny dla kota.

Drugą ważną kwestią jest również, żeby w diecie Maine Coona nie zabrakło błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Dzięki temu kot łatwiej wydali sierść zalegającą w układzie pokarmowym.

Jest to istotne, ponieważ przeciwdziała się w ten sposób tworzeniu niebezpiecznych dla futrzaka kul włosowych.

Dla zachowania zdrowia kota rasy Maine Coon kluczowe jest również dostarczanie kwasów omega-3 i omega-6 w odpowiednich proporcjach. Wspierają one serce i układ krwionośny kota. Do tego wzmacniają sierść, która będzie lśniąca i mocna a jednocześnie mniej będzie wypadać.

Wszystkie wymienione składniki zawiera karma dedykowana dla rasy Maine Coon.

Rasa Majkun – pielęgnacja i opieka

Decydując się na kota rasy Maine Coon należy przygotować mu odpowiednie warunki i akcesoria. Warto, aby miał w domu przestrzeń do zabawy. Mieszkanie w malutkiej kawalerce może nie być dla kota zbyt komfortowe.

Z powodu swojej wielkości Maine Coon powinien mieć zapewniony spory drapak oraz kuwetę dla dużych kotów. Majkuny lubią się wspinać, dlatego warto wyposażyć mieszkanie w półki na ścianę dla kota w formie schodów.

Na wizyty u weterynarza czy inne wyjazdy przyda się transporter dla kotów Maine Coon. Do tego warto się zaopatrzyć w szelki dla wielkich kotów oraz smycz. Koty rasy Maine Coon bez problemu można nauczyć chodzić na wspólne spacery.

Jeśli chodzi o pielęgnację futra Majkuna, nie jest tak czasochłonna jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Kot w dużej mierze sam zadba o swoje futerko, ale warto mu w tym pomóc, aby nie tworzyły się kołtuny.

Zwykle wystarczy przeczesanie raz w tygodniu, zaś w okresie linienia należy robić to częściej – co dwa-trzy dni. Pomocne będą do tego akcesoria przeznaczone do długiej sierści. Może to być przykładowo furminator dla kotów rasy Maine Coon. Do odświeżania futerka przyda się również suchy szampon dla kotów.

Wady i zalety rasy Maine Coon

Większość zalet już została wymieniona, ale koty Maine Coon posiadają również wady. Jedną z nich może być wielkość pupila, co dla jednych stanowi plus ale z pewnych względów może być również minusem.

Większy kot to większa ilość jedzenia, co wiąże się z większymi kosztami. Do tego majkuny potrzebują pokaźniejszych drapaków lub półek i innych akcesoriów dedykowanych dużym kotom, które również są droższe niż w standardowych wielkościach.

Maine Coony lubią spać w łóżku jak wiele innych kotów, jednak przez większe „gabaryty” zajmują sporą część posłania. Warto wziąć to pod uwagę przed decyzją kupna wielkiego kota i przygotować się na dodatkowe koszty i urządzenie mieszkania w taki sposób, aby stworzyć wszystkim wygodne warunki.

Kolejną wadą związaną z wielkością Maine Coonów może być ich ciężar. Śpiący na kolanach masywny Majkun, może być uciążliwy dla wielu osób. Jednak ok. 7-10 kg dorosłego futrzaka to sporo do utrzymania przez czas jego drzemki.

Koty Maine Coon – ciekawostki

 • Wibrysy Maine Coonów są bardzo długie, jedne z najdłuższych u kotów domowych. Rekordzista miał wibrysy o długości 16,5 cm.
 • Majkuny mają wodoodporne futro i w przeciwieństwie do większości kotów, lubią wodne kąpiele
 • Kot rasy Maine Coon o imieniu Little Nicky przeszedł do historii w roku 2004 jako pierwsze komercyjnie sklonowane zwierzę. Kobieta z Teksasu zapłaciła 50 tysięcy dolarów za sklonowanie jej martwego kota. Twierdziła potem, że klon był identyczny z oryginalnym Nicky nie tylko ze względu na wygląd, ale również miał taki sam charakter.
 • Legenda głosi, że koty rasy Maine Coon powstały ze skrzyżowania szopa pracza i kota domowego. Jest to jednak biologicznie niemożliwe.
 • Puszysty ogon Majkuna służy do opatulania się nim, kiedy kotu jest za zimno.
 • Istnieje aż około 75 kombinacji kolorów i wzorów sierści kotów Maine Coon.

Jeśli masz już swojego towarzysza rasy Maine Coon pochwal się nim dodając zdjęcie w komentarzu!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *