Strona główna » Rasy kotów » Koty brytyjskie – zdrowie, pielęgnacja, ciekawostki

Koty brytyjskie – zdrowie, pielęgnacja, ciekawostki

Koty brytyjskie - brytyjski krótkowłosy

Koty brytyjskie są jednymi z najpopularniejszych ras hodowanych w Polsce. W naszym kraju najczęściej można spotkać odmianę kota brytyjskiego krótkowłosego. Jaki ma charakter, typowe problemy ze zdrowiem i jak go pielęgnować? Tego dowiesz się w tym artykule.

Cechy zewnętrzne rasy brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy jest kotem średniej lub dużej wielkości o zwartej budowie i mocnych mięśniach. Ma szeroką klatkę piersiową, muskularną szyję i mocne szczęki. Głowa kota brytyjskiego jest duża, okrągła i ogólnie sporawych rozmiarów.

Koty brytyjskie mają charakterystyczne krągłości, przez które wyglądają masywnie. Ich sylwetka jest pokaźna, policzki pełne a łapy i uszy zaokrąglone na końcach. Dodatkowo powiększa je optycznie grube futro. Przypominają więc pulchne, pluszowe maskotki.

Koty brytyjskie rosną dość wolno, podobnie jak inne duże rasy. Osiągają pełne rozmiary nawet dopiero w wieku ok. 2, a nawet 3 roku życia. Samice ważą do 5 kg, zaś kocury osiągają wagę do 9 kg.

Koty brytyjskie mają różne odcienie futra. Mogą być jednobarwne, wielokolorowe czy pręgowane. W Polsce najpopularniejsze są brytyjczyki o barwie niebiesko-szarej. Występują również umaszczenia czarne, kremowe, z odcieniami beżu a także rude.

Charakter kota brytyjskiego

Koty brytyjskie uważane są za spokojne i zrównoważone. Nie przejawiają skłonności do agresji. Bez problemu odnajdują się w domu z innymi zwierzętami. Odpowiednio wychowywane świetnie poradzą sobie również jako towarzysze dzieci.

Są pogodne i mają przyjazne nastawienie. Lubią kontakt z człowiekiem, ale potrzebują przy tym równowagi. Poza wspólną zabawą i pieszczotami, cenią sobie również chwile spędzone w samotności.

Koty brytyjskie nie są największymi pieszczochami. Wprawdzie raczej nie stronią od głaskania i przytulania, ale należy zachować umiar. Do tego brytyjczyki zwykle nie przepadają za noszeniem na rękach.

Koty brytyjskie – zdrowie i żywienie

Koty brytyjskie należą do ras raczej zdrowych. Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu i optymalnej diety zapewni Brytyjczykowi długie życie.

Problemy zdrowotne kotów brytyjskich wynikają najczęściej z ich budowy ciała. Jedną z występujących u brytyjczyków dolegliwości są łzawiące oczy. Niedrożność kanalików nosowo-łzowych jest skutkiem krótkiego pyszczka.

Do tego ze względu na gęste futro, koty brytyjskie krótkowłose oraz długowłose są narażone na niedrożności w przewodzie pokarmowym w wyniku dostania się do niego zbyt dużej ilości sierści.

Należy więc zadbać o to, aby nie doszło do tworzenia się kul włosowych w jelitach. Dlatego warto pomóc kotu przeczesując jego sierść przy użyciu dobrej szczotki dla kotów lub furminatora.

Do tego dobrą praktyką jest zapewnienie kotu błonnika w diecie. Można to zrobić dzięki odkłaczającym pastom dla kotów lub przeznaczonej do tego trawce dla kota niewychodzącego.  trzeba sprawić, aby kot często pił wodę, co pomoże wydalić ewentualny nadmiar kłaczków. Można go zachęcić przykładowo kupując fontannę dla kota.

Koty brytyjskie mogą cierpieć również na choroby genetyczne. Do najczęściej występujących u tej rasy są: kardiomiopatia przerostowa serca, hemofilia i wielotorbielatość nerek.

Aby wykluczyć lub przynajmniej zminimalizować ryzyko przekazania wad genetycznych kociętom, hodowcy wykonują badania genetyczne par zwierząt jeszcze przed rozrodem.

Rasa kotów brytyjskich – pielęgnacja i opieka

Do niewątpliwych zalet kotów brytyjskich należy to, że nie potrzebują dużych przestrzeni do życia i mogą być szczęśliwe nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku. Do tego mogą je śmiało dzielić z innymi zwierzętami, ponieważ bezproblemowo akceptują obecność innych futrzaków.

Koty brytyjskie nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy przeczesywanie sierści raz w tygodniu. W okresie linienia koty brytyjskie jak każde inne gubią sporą ilość włosów, dlatego należy zwiększyć częstotliwość pielęgnacji sierści. To zapobiegnie kłębieniu się futerka.

Jeśli chodzi o wady kota brytyjskiego to jest to na pewno skłonność do tycia. Bardzo wskazana dla tej rasy jest codzienna aktywność fizyczna. Dzięki temu brytyjczyk uniknie nadwagi i utrzyma swoją okazałą muskulaturę.

Dlatego należy zorganizować przestrzeń pupila w taki sposób, aby sprzyjała zabawie w ruchu. Warto wyposażyć dom w rozbudowane drapaki lub domowe ścianki wspinaczkowe.

Koty brytyjskie – ciekawostki

  • Znanym z ekranu TV brytyjczykiem jest występujący od wielu lat ten sam kot w reklamach Whiskas. Jest to szary, prążkowany kot brytyjski krótkowłosy.
  • W trakcie II wojny światowej rasa kotów brytyjskich krótkowłosych niemal wyginęła. Podjęto więc działania, aby ją uratować. Początkowo ocalałe brytyjczyki skojarzono z domowymi kotami bez rodowodu. Jednak osobniki pochodzące z tych krzyżówek były dużo szczuplejsze. Mieszano również geny kota brytyjskiego z kotem kartuskim, barmańskim oraz rosyjskim niebieskim. Na koniec wprowadzono gen persa niebieskiego.
  • Kocięta rasy brytyjskiej są pręgowane (mniej lub bardziej). U niektórych osobników pręgowanie zanika wraz z wiekiem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *