Strona główna » Zdrowie kota » Jak zachęcić kota do picia wody – 10 wskazówek

Jak zachęcić kota do picia wody – 10 wskazówek

Jak zachęcić kota do picia wody

Jak zachęcić kota do picia wody? W tym krótkim poradniku dowiesz się co zrobić, jeśli Twój mruczek pije za mało wody.

Pamiętaj! Odpowiednia ilość spożywanej wody jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na zdrowie kotów. Szczególnie, że produkty przeważające w diecie mruczków nie są bogato nią nasycone lub nawet zupełnie pozbawione, np. sucha karma.

Do tego mały organizm dość szybko się odwadnia w przypadku wystąpienia biegunek lub wymiotów. Za mała ilość płynów u kota w długim okresie czasu może powodować poważne problemy ze zdrowiem nerek, łącznie z ich niewydolnością.

Dlatego najlepiej, aby kot miał zdrowy nawyk picia wody na co dzień. Na szczęście można go tego nauczyć.

Jak zachęcić kota do picia wody?

1. Zadbaj o jakość wody

Podawaj kotu wodę takiej jakości, jaką sam pijesz. Jeśli przykładowo Twoja lokalizacja zamieszkania pozwala na picie czystej i smacznej wody prosto z kranu to dla kota również będzie odpowiednia.

Jeżeli jednak wodociągi w Twoim miejscowości dostarczają wodę tak zanieczyszczoną, że kupujesz do picia wodę butelkowaną to kotu również taką nalewaj (dla kota lepsza jest woda źródlana niż mineralna).

2. Wybierz optymalne miejsce na miskę z wodą

Przede wszystkim nie stawiaj miski w okolicach kuwety! Poidełko nie może znajdować się w sąsiedztwie toalety.

Niektóre koty nie lubią także, kiedy woda jest blisko misek z jedzeniem. Prawdopodobnie dlatego, że woda może zostać zanieczyszczona przez kawałki pożywienia.

Do tego dochodzą jeszcze preferencje osobiste Twojego mruczka, dotyczące optymalnego miejsca na wodę. Próbuj różne opcje i pozwól jemu zdecydować.

Czasem sprawdza się rozmieszczenie misek z wodę na wysokościach, do których kot ma swobodny dostęp. Może być to przykładowo parapet w kuchni (tip wzięty z autopsji).

3. Regularnie zmieniaj wodę

O ile dla niektórych zwierząt może być akceptowalne picie tej samej wody przez kilka dni z rzędu o tyle w przypadku kotów niekoniecznie się to sprawdzi. Drobinki kurzu czy sierść zanieczyszczająca wodę będzie skutecznie odstraszać mruczka przed jej wypiciem.

Dlatego należy zmieniać wodę na świeżą minimum raz dziennie. Najlepiej jeszcze przeprowadzić całą operację w obecności pupila, ponieważ jeśli na własne oczy zobaczy, że jego woda jest świeżo nalana to chętniej ją skosztuje.

To też tłumaczy dlaczego niektóre koty wolą podpijać wodę ze szklanki swoich „człowieków” zamiast ze swojej miski. Po prostu widzą, że woda została przed chwilą nalana, czyli jest świeża, czysta i pewnie smaczna.

Również temperatura wody może mieć znaczenie dla mruczka. Podobnie jak część osób, również niektóre koty preferują wodę dużo chłodniejszą niż temperatura otoczenia.

4. Testuj różne rodzaje pojemników na wodę i ich rozmieszczenie

Standardowa miska na jedzenie dla kota powinna być na tyle szeroka, aby jej brzegi nie haczyły wąsów kota, ponieważ odczuwa wtedy dyskomfort. Tak samo powinno być z wodą, jednak doświadczenie pokazuje, że nie zawsze tak jest.

Niektóre koty lubią pić wodę nawet z wąskich i wysokich naczyń, jak na przykład szklanka opiekuna. Najlepiej jest sprawdzić różne opcje i dopasować najlepsze poidełko indywidualnie dla naszego pupila.

5. Woda prosto z kranu

Jeśli Twój kot nie ucieka od razu, kiedy odkręcisz strumień wody z kranu i sprawia wrażenie zaciekawionego – sprawdź czy chciałby się napić.

Odkręć lekki strumyczek chłodnej wody kiedy będzie np. na zlewie lub w okolicy i pozwól mu się z nią oswoić. Oczywiście nie musi być akurat w tej chwili spragniony, ale warto próbować wielokrotnie aby natrafić w końcu na optymalny moment.

6. Wypróbuj fontannę dla kota

Jak już wcześniej była mowa – koty wolą pić świeżo nalaną wodę, niż „zastaną”. Wrażenie stale płynącej wody robi fontanna dla kotów, przez co zachęca ich do picia. Jeśli Twój kot lubi pić prosto z kranu bieżącą wodę to z pewnością polubi fontannę dla kotów.

Dzięki takiemu rozwiązaniu mruczek będzie miał dostęp do „stale cieknącej” wody kiedy tylko zechce a nie wyłącznie w momentach, w których ktoś odkręci kran.

7. Smaczne dodatki do wody

Jeżeli Twój kot za nic nie chce się przekonać do picia wody, to może po prostu nie odpowiada mu jej smak? Podobnie jak robi się to u dzieci, warto serfować swojemu kotu wody smakowe.

Tylko oczywiście będą to inne smaki niż woda truskawkowa czy cytrynowa jak dla „wybrednych” ludzi (małych i dużych). Mruczkowi można dodać przykładowo olej z łososia lub inne płynne przekąski które „podrasują” jej smak, co może pomóc zachęcić kota do picia wody.

8. Kostki lodu do karmy

Jeśli i tak kot nawet nie chce się pochylić nad miską z wodą smakową to spróbuj dodać do karmy kostki lodu. Niektóre koty preferują bardzo zimną wodę, więc chętnie wylizują kostki lodu.

9. Bulion lub woda dodana do karmy

Aby jeszcze zwiększyć ilość płynów wyjątkowo upartego kota można dodawać dodatkowo wodę lub bulion (bez przypraw).

10. Mokra karma zamiast suchej

Jeśli nie zadziałają poprzednie sposoby (o ile to w ogóle możliwe) i Twój kot kategorycznie odmawia picia wody nawet ze „wspomagaczami” to powoli eliminuj z diety suchą karmę zastępując ją karmą mokrą dla kotów.

Nie pozwól na stopniowe rujnowanie zdrowia swojego pupila przez niewystarczającą ilość płynów w jego diecie. Jego stan zdrowia zależy w dużym stopniu od Ciebie i Twoich decyzji.

A jakie są Twoje wskazówki aby zachęcić kota do picia wody?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *