Nie tylko ludzkie dzieci tracą mleczaki, aby pozwolić wydobyć się silnym, stałym zębom na resztę życia. Również u kociąt obserwujemy proces wymiany zębów.
Jak zatem przetrwać ten trudny okres ząbkowania nie tylko dla kotka, ale również dla nas oraz wszystkiego, co jest w zasięgu drażniących go zębów?
Spis treści
Zacznijmy od początku – jak przebiega ząbkowanie u kota
Po narodzinach kocięta nie mają zębów. Mleczaki zaczynają się wyrzynać dopiero od drugiego tygodnia ich życia. Proces ten trwa do około drugiego miesiąca, po czym kotek może cieszyć się już pełnym uzębieniem. Są to jednak zęby mleczne, które z czasem zostaną zastąpione stałym uzębieniem.
Wymiana zębów u kota – jak wygląda w praktyce
Wymiana zębów u kota rozpoczyna się od około 3-4 miesiąca. W tym czasie powoli wypadają zęby mleczne w kolejności, w jakiej się wyrzynały, czyli najpierw siekacze (od środkowych do zewnętrznych), potem kły, a następnie przedtrzonowce. Na końcu wyrastają kotu zęby trzonowe, które nie mają odpowiedników w uzębieniu mlecznym.
Zwykle kociak w okolicy 7-8 miesiąca życia ma już wszystkie mleczaki wymienione na zęby stałe. Trzonowce, których brakowało w u kociąt, pojawiają się między 8 a 12 miesiącem życia.
Jak pomóc kotu w trakcie wyrzynania nowych zębów
Wyrzynanie się zębów może być dla kota bardzo nieprzyjemne. Odczuwa ból, swędzenie i ogólne jest to uciążliwy proces. Na szczęście na rynku dostępne są preparaty do smarowania dziąseł, które dają kotu ulgę i łagodzą zapalenie.
Czasem wymianie zębów towarzyszy młodzieńcze zapalenie dziąseł. Jest to stan przejściowy i zwykle nie wymaga leczenia. Jeśli widzimy, że nasz kociak wyjątkowo męczy się w tym okresie to dla pewności warto udać się z nim do weterynarza.
Gryzaki nie tylko dla dzieci
Proces wymiany zębów dla kota stanowi zwykle spory dyskomfort. Podobnie jak u małych odpowiedników ludzkiego gatunku – koty również zaczynają gryźć w czasie wyrzynania się nowych zębów różne przedmioty.
Na szczęście podobnie jak u ludzkich dzieci są dostępne „gadżety”, które można bez wyrzutów podgryzać. tak jak u ludzkich dzieci warto zakupić dla młodego kociaka gryzaki wykonane z wytrzymałego na uścisk szczęki materiału. Niektóre można przed użyciem włożyć do zamrażalki. Dzięki temu uzyskamy efekt chłodzenia, który dodatkowo ulży naszemu pupilowi.
Ręce to nie gryzak
Wymiana zębów u kota wiąże się z odczuwaną przez niego potrzebą gryzienia, aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy. Jeśli nie ma nic innego w pobliżu, jego uwagę może przykuć ludzka ręka. Warto jednak zawczasu odpowiednio reagować na takie zachowanie. Jeżeli Twój kotek zaczyna gryźć ręce, od razu stanowczo mu zabraniaj, aby nie wyrobił sobie złego nawyku. Mów stanowczo „nie”, ale bez krzyków.
Przede wszystkim należy zapobiec gryzieniu przez kota rąk czy niszczeniu przedmiotów w domu, zapewniając mu odpowiednie do tego zabawki i gryzaki.