Jak rozpoznać płeć kota kiedy jest mały
Nowonarodzone kocięta nie mają dobrze wykształconych genitaliów, dlatego na tym wczesnym etapie jest jeszcze dość trudno rozpoznać ich płeć. Narządy płciowe małych kotków są wystarczająco zarysowane po upływie kilku tygodni. Dopiero wtedy płeć zaczyna być widoczna „gołym okiem”.
Dużo łatwiej i szybciej możemy to sprawdzić, jeśli mamy możliwość porównania kociąt różnych płci jednocześnie. Przykładowo, jeżeli przyjrzymy się dokładnie każdemu maleństwu z jednego miotu i zauważymy znaczące różnice w budowie ich genitaliów, to jesteśmy w stanie stwierdzić czy dany kociak wyrośnie na kotkę czy kocura.
Oczywiście zanim przystąpimy do sprawdzania płci musimy mieć na uwadze dobro i spokój kociaków oraz ich świeżo upieczonej mamy. Określenie ich płci nie jest sprawą pierwszorzędną na początku ich życia, dlatego warto z tym poczekać na bardziej odpowiedni moment. Tuż po narodzinach najważniejsze jest, aby przede wszystkim zaoszczędzić stresu maleństwom i kotce.
Jakie są różnice w narządach płciowych małych kotów?
Popularne wśród hodowców jest odwołanie kocich genitaliów do znaków interpunkcyjnych. I tak w dużym uproszczeniu:
- Genitalia kotki są porównywane do średnika lub czasem do odwróconego wykrzyknika
- Genitalia kocura przypominają bardziej dwukropek
Podobieństwo kocich narządów do znaków interpunkcyjnych doskonale obrazuje poniższa grafika:
Drugą ważną różnicą w wyglądzie „podwozia” kocura i kotki jest odległość genitaliów od odbytu. U kotek jest zauważalnie mniejsza niż u kocurów. Dobrze przedstawia to zdjęcie poniżej:
Płeć kota a inne cechy wyglądu
W niektórych przypadkach płeć kota można rozpoznać od razu po urodzeniu, dzięki jego umaszczeniu. Ten sposób nie jest do końca wiarygodny, ale czasem z dużym prawdopodobieństwem da się stwierdzić, jakiej płci jest kociak po jego barwie. I tak zwykle:
- Kot o zabarwieniu trzykolorowym, inaczej zwany szylkretowym to niemal zawsze samica,
- Koty rude są zwykle samcami (w około 80%).
Wymienione sposoby nadają się do weryfikacji płci małych kociaków. Natomiast w wieku dorosłym widoczne są różnice w budowie szkieletu. Kocur jest zwykle większy od kotki oraz ma wyraźnie szerszą głowę.
Jeśli zastanawiasz się czy płeć ma znaczenie przy wyborze kota zobacz również artykuł Kotka czy kocur – jaką płeć wybrać?
„Koty rude są zwykle samcami (w około 80%)” a na fotce dwa rude koty się miziają… czyli albo te twoje 80% to ściema albo na fotce są kocie pedały.
Hmm, ciekawy komentarz 😉 Jest to 3 powód – skoro rude samce występują w około 80% to znaczy, że ok. 20% to samiczki i jedna z nich znalazła się na fotce 😉 Na zdjęciu widać po budowie, że jest to kocur i kotka a nie dwa kocury. To, że rude kotki są rzadkością nie oznacza, że nie ma ich wcale. Po prostu – statystyka 🙂