Koty potrafią wydawać z siebie różne dźwięki. Z ludźmi komunikują się głównie za pomocą miauków. Części z kocich odgłosów nawet nie słyszymy, bo są na innych częstotliwościach niż te, które rejestruje nasz słuch. Miauczenie kota – co oznacza?
Sposoby komunikacji kota z człowiekiem
Po bliższym zapoznaniu z kotem potrafimy odczytać z jego mowy ciała i wydawanych dźwięków, co chce nam przekazać. Choć niestety nie zawsze. Pewnie marzeniem każdego kociarza byłby, translator audio, który potrafi przerobić miauczenie kota na ludzką mowę, tak jak robi to Google Translator z różnymi językami świata. Ale niestety póki co to mrzonki, więc najlepiej samemu nauczyć się interpretować co oznacza miauczenie kota.
Miauczenie kota – co oznacza
W zasadzie to miauczenie kota dorosłego jest sposobem komunikacji skierowanym tylko do człowieka. Małe kocięta miauczą również do swojej mamy, natomiast w dorosłym życiu koty porozumiewają się między sobą w inny sposób.
Rozmawiają ze sobą za pomocą gestów niewerbalnych jak i różnych dźwięków, które słyszymy, ale również takich, które są dla nas niesłyszalne. Dzieje się tak wtedy, kiedy kot używa ultradźwięków, na częstotliwościach, których ludzki słuch nie rejestruje.
Przez miauczenie kot może sygnalizować wiele różnych potrzeb czy nawet stanów nastroju. W ten sposób próbuje zwrócić Twoją. Część z komunikatów wysyłanych do człowieka poprzez miauczenie jest wręcz banalna do rozszyfrowania.
Jeśli kot miauczy koło lodówki czy miski a jeszcze dodatkowo ociera się o nogi to po prostu ma ochotę na porcję kociego jedzonka. Jeżeli wydaje dźwięki po wyjściu z kuwety to pewnie chce Ci przekazać, że należy ją wysprzątać. Za to kot stojący pod drzwiami zapewne miauczy po to, aby mu je otworzyć.
Jednak nie wszystkie sytuacje są takie oczywiste. Jeżeli miauczący kot wyjątkowo długo nie odpuszcza a nie jest to typowe dla niego zachowanie, to może oznaczać, że komunikuje nam coś bardzo ważnego.
Przykładowo zdarza się, że kot miauczy z bólu lub strachu. Wtedy można dużo zrozumieć z jego ruchów. Niemal „gołym okiem” można zobaczyć po kocie poddenerwowanie czy napięcie przez „podkuloną” postawę.
Nie wato tego bagatelizować. Możliwe, że naszemu kotu coś dolega i potrzebuje pomocy. Może być konieczna wizyta u weterynarza.
Innym powodem w przypadku uciążliwie długiego miauczenia kota może być to, że zauważył, usłyszał lub wyczuł coś niepokojącego. To może oznaczać jakieś zagrożenie również dla nas, np. skradający się włamywacz lub unoszący się gaz w powietrzu.
Ogólnie miauczącego kota warto obserwować pod kątem zachowania niewerbalnego, które podpowie nam dużo więcej o tym, co chce zakomunikować nam kot.
Miauczenie kota – różne powody
Niektóre koty to typowe miauczki i dosyć często wykorzystują ten dźwięk do komunikacji. Za to część kotów wydaje z siebie miauczenie bardzo rzadko, wręcz tylko wtedy, gdy jest to coś naprawdę poważnego. To, na ile kot jest komunikatywny może zależeć od rasy, charakteru a także wieku.
Kot może miauczeć witając się w ten sposób z opiekunem po jego po powrocie do domu. Miauczeniem kot może zapraszać do wspólnej zabawy lub domagać się pieszczot. Jeżeli jakaś zabawka utknie kotu pod meblami to również będzie próbował szukać naszej pomocy w jej wyciągnięciu poprzez miauki.
W zasadzie to powodów do miauczenia kota może być sporo i ciężko je wszystkie wymienić a nawet sobie wyobrazić. Tak naprawdę to znając dobrze już swojego kota i bacznie go obserwując, jesteśmy w stanie w efektywny sposób rozumieć jego komunikaty. To wspaniałe, jak dwa tak odmienne gatunki jak człowiek i kot potrafią się nieraz ze sobą świetnie dogadać.
A Twój kot w jakich sytuacjach miauczy?