Żwirek jest podstawowym produktem wyprawki dla kota. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na często zadawane pytanie: jaki kupić żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało.
Różne cechy żwirków
Na rynku jest dostępnych kilka wariantów żwirków dla kota. Przy wyborze odpowiedniego dla oczekiwań swoich oraz pupila możemy wziąć pod uwagę wiele czynników jak na przykład czy żwirek się zbryla, pyli, czy jest toksyczny po ewentualnej degustacji kota, itp. Jednak dziś na tapet weźmiemy pod uwagę głównie kwestie zapachowe, aby wybrać taki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało z kuwety.
Żwirek dla kota zapachowy i pochłaniający zapach
Żwirku pochłaniającego zapach nie należy mylić ze żwirkiem zapachowym. Żwirek zapachowy po prostu emituje zapach, czyli w zasadzie go maskuje. Nie każdemu kotu to odpowiada. zwłaszcza jeśli chodzi o zapach lawendy czy cytrusów, za którymi często koty nie przepadają. Żwirek pochłaniający zapach to taki, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy pozostałe po kocim korzystaniu z toalety.
Aby zobrazować różnicę między żwirkiem zapachowym a pochłaniającym zapachy możemy to porównać przykładowo do higieny osobistej człowieka. Neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów potu uzyskamy po umyciu się i użyciu antyperspirantu. Natomiast maskowanie to samo zastosowanie dezodorantu bez mycia. Jak widać – jedna mała rzecz, a robi różnicę.
Oczywiście tą analogię potraktuj z przymrużeniem oka. Niezależnie czy mamy żwirek zapachowy czy pochłaniający zapach, kuwetę trzeba sprzątać, zwłaszcza po wizycie kota w kuwecie na tzw. „dwójkę”.
Jest też możliwe, że żwirek skutecznie pochłania zapachy i jednocześnie zawiera w sobie jakąś dodaną nutę zapachową. Jeśli chcesz wybrać żwirek o konkretnym zapachu, zwróć uwagę na to, czy nie jest dla Twojego kota drażniący. Koty mają bardziej wyostrzony zmysł powonienia niż ludzie, przez co niektóre zapachy mogą być dla nich zbyt intensywne.
Jaki wybrać żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało – nasze top 3
Chyba każdy żwirek, a przynajmniej większość zawiera informację od producenta, że pochłania zapachy. I pewnie tak jest, ale neutralizowanie zapachu jest skuteczne w mniejszym lub większym stopniu w zależności od użytego surowca. To akurat nie jest już dokładnie określone, przykładowo w skali od 1 do 10.
W praktyce byłoby to świetne ułatwienie dla osób kierujących się tą cechą przy wyborze żwirku dla kota. Jednak odczuwalna byłaby różnica pomiędzy żwirkiem pochłaniającym zapach skutecznie w stopniu np. 3/10 a żwirkiem z efektywnością 10/10.
Dlatego niezależnie od haseł marketingowych dotyczących mniej intensywnej woni poszczególnych żwirków, warto popróbować różnych opcji, aby przekonać się „na własnych nozdrzach”. Aby skrócić ten żmudny proces poszukiwań, zawężamy do naszym zdaniem 4 najlepsze żwirki pod względem neutralizowania przykrych zapachów z kuwety.
- Drewniany żwirek zbrylający – bardzo wydajny, skutecznie wchłania zapachy oraz wilgoć, jest w 100% kompostowalny i biodegradowalny
- Żwirek kukurydziany – również w 100% biodegradowalny i skutecznie absorbuje zapachy
- Żwirek z tofu – dobrze niweluje zapach z kuwety, jest ekologiczny, bezpyłowy i łagodny dla kocich łap
Wszystkie powyższe żwirki są organiczne i ekologiczne, a także bezpieczne dla zdrowia kota. Do tego można je utylizować w toalecie. Oczywiście chodzi o usuwanie żwirku w minimalnych ilościach – nie wysypujemy całej zawartości kuwety przy zmianie żwirku do WC!.
Z tańszych żwirków godny polecenia może być również żwirek Super Naturalny. Jest bezzapachowy, gruboziarnisty i zbrylający, skutecznie pochłania płyny i przykre zapachy. Jedynak nie nadaje się do spłukiwania w toalecie. Nawet jego niewielka ilość grozi zapchaniem kanalizacji.
Nie testowaliśmy żwirku silikatowego (potocznie sylikonowego), który również ma wysokie noty biorąc pod uwagę pochłanianie zapachów. Jednak nie spełnia naszych podstawowych wytycznych, którymi się kierowaliśmy przy wyborze żwirków do testowania, a mianowicie – nie zbryla się. To akurat ma dla nas znaczenie ze względów higienicznych, bo dzięki zbrylaniu się łatwo usunąć zużyty żwirek a wraz z nim bakterie, itp.

Inne kwestie wpływające na intensywność zapachu poza żwirkiem
Dobrze pochłaniający zapach żwirek to oczywiście podstawa w dbaniu o zmniejszenie wydzielania się nieprzyjemnych zapachów z kuwety. Żeby nie śmierdziało w okolicach kociej WC, znaczenie mają również inne kwestie, które wspomagają walkę z nadmiernym eksploatowaniem naszych nosów. I tak po krótce o najważniejszych elementach, które warto wziąć pod uwagę:
- Niekastrowany samiec ma silniejszą woń moczu niż kastrowany w wieku dojrzałym.
- Kotki w trakcie rui oddają mocz o bardziej intensywnym zapachu – jak w przypadku samców, również można temu zapobiec dzięki zabiegowi kastracji.
- Kryta kuweta lepiej chroni mieszkanie przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów niż odkryta – oczywiście należy ją równie często sprzątać i odświeżać, aby kot czuł się komfortowo w jej wnętrzu i nie mdlał z nadmiaru bodźców zapachowych. Do niektórych kuwet krytych można zastosować filtr węglowy, który dodatkowo pomaga niwelować przykre zapachy.
- Dla intensywności zapachów kocich odchodów nie bez znaczenia jest również dieta mruczka oraz ilość wypijanej przez niego wody.
To jaki wybrać żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało – osobista opinia redakcji KochamyKoty.pl
Razem z kotem przerobiliśmy różne żwirki dostępne na rynku. Testowaliśmy kilka rodzajów w poszukiwaniu tego idealnego. Zarówno dla użytkującego go kota, jak i serwisujących poszczególne części procesu opiekunów.
Naszym ulubieńcem jest zbrylający się żwirek z włókien drzewnych Cat’s Best Original.
Choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się najtańszy, to jednak jest na tyle wydajny, że jego zakup może oszczędzać pieniądze. Przede wszystkim nie trzeba tak często wymieniać żwirku w całości jak potrzebują niektóre ze żwirków.
To właśnie dzięki temu, że skutecznie pochłania zapachy. Do tego jest delikatny dla kocich łapek i ma niską zawartość pyłu.
I tak dla ścisłości to nie jest artykuł sponsorowany a osobista opinia po przetestowaniu wielu różnych żwirków. Każdy powinien sobie sam dobrać odpowiedni żwirek, który spełnia określone przez niego wytyczne. U nas sprawdza się żwirek drewniany zbrylający.
Warto potestować różne opcje, ale niekoniecznie wszystkie dostępne na rynku. Koty nie lubią zmian, więc najlepiej zastanowić się jakie są najważniejsze cechy, które chcemy, aby posiadał nasz idealny żwirek. Wtedy dopiero wybrać i poużywać takie, które je posiadają.
A Tobie jaki żwirek najlepiej przypadł do gustu? Podziel się opinią w komentarzu.