Wyprawka dla kota to niezbędne rzeczy na start dla naszego mruczącego towarzysza. Decydując się na przyjęcie pod swój dach nowego domownika powinniśmy przygotować dla niego podstawowe zasoby.
Spis treści
Z czego się składa wyprawka dla kota
Na starcie potrzebujemy kuwetę, żwirek, miski na jedzenie i wodę, drapak, transporter, kocyk i kilka zabawek przeznaczonych dla kotów. To jest absolutne minimum, jakie musimy zapewnić kotu na początek.
Wyprawka dla kota może być poszerzona o dodatkowe produkty. Warto rozważyć zakup następujących artykułów: siatka zabezpieczająca jeśli mamy balkon oraz szelki i smycz, jeżeli planujemy spacery z kotem.
Dla ułatwienia pielęgnacji kota i utrzymania porządku w domu można dokupić nożyczki do pazurków i furminator do sierści dla kotów.
Kuweta
Jeśli kotek został oddzielony od mamy w odpowiednim czasie, czyli po upływie około 12 tygodni życia to może korzystać już z kuwety, która będzie mu służyć w dorosłości. Dzięki temu zaoszczędzimy na wydatkach.
Jeśli natomiast z jakiś względów kociak jest jeszcze bardzo mały (np. kotek znaleziony na ulicy, stracił mamę, został wcześniej wydany, itp.) to może się okazać, że będzie potrzebować mniejszej i niższej kuwety na początek.
Kuwetę należy ustawić w dostępnym i jasnym miejscu, z dala od misek z jedzeniem, intensywnych zapachów i hałasu. To jest bardzo ważne dla komfortowego używania przez kota swojej osobistej toalety.
Żwirek
Jeżeli kotek wcześniej przebywał w fundacji, schronisku, hodowli lub po prostu w domu rodzinnym swojej mamy warto dowiedzieć się z jakiego podłoża korzystał i zapewnić mu takie samo. Na ewentualne zmiany przyjdzie jeszcze czas, gdy mruczek już się zadomowi.
W pierwszych dniach nie powinniśmy mu fundować zbyt wielu wrażeń jednocześnie. Będzie mu zdecydowanie łatwiej, jeśli zawartość kuwety będzie mu już dobrze znana.
Natomiast jeżeli nie mamy pewności, czy kot wcześniej korzystał z kuwety, najlepiej zacząć od drobnych żwirków zbliżonych maksymalnie do piasku. Powinno się unikać na początek nauki podłoży zapachowych i grubych, np. sylikonu lub drewna dla gryzoni.
Transporter
Warto zainwestować w solidną wersję, bo to element wyposażenia, który ma posłużyć przez lata. Lepiej wybrać za dużą na początku opcję, aby nie wydawać pieniędzy za kilka miesięcy na wymianę. Najlepiej, aby transporter był łatwy w utrzymaniu czystości. Powinien mieć również porządną konstrukcję, aby był bezpieczny w przenoszeniu pupila.
Miski
Miski powinny być niskie i obszerne a nie wysokie i wąskie. Kiedy wąsy kota dotykają krawędzi naczynia podczas jedzenia lub picia jest to dla niego nieprzyjemne. Karmę i wodę należy ustawić w osobnych miejscach, dlatego w przypadku kotów nie sprawdzają się podwójne miseczki.
Dobrym rozwiązaniem są również fontanny do picia wody. Koty bardzo chętnie z nich korzystają.
Drapak
Kompletowanie całej wyprawki dla kota bywa dużym wydatkiem naraz. Dlatego, jeśli mamy skromny budżet, na początek wystarczy zapewnić chociaż niewielki drapak. Na rynku dostępne są niedrogie drapaki, na przykład tekturowy lub w formie listwy czy maty do drapania.
Natomiast w późniejszym czasie warto doposażyć kota w większy i bardziej rozbudowany drapak.
Miękki kocyk zamiast legowiska
Dedykowane dla kotów posłania często nie spełniają swojej roli, bo po prostu nie są używane przez mruczące czworonogi. Dlatego nie ma sensu od razu inwestować legowiska lub budki dla kotów, bo mogą się spotkać z brakiem zainteresowania.
Za to koty o wiele bardziej cenią sobie jako podłoże do spania miękkie tkaniny. Na początek wystarczy zorganizować kryjówkę w niewielkim kartonie wyścielonym przytulnym kocykiem.
Jedzenie
I tutaj podobnie jak ze żwirkiem należy dopytać poprzedniego opiekuna o preferencje naszego nowego kota. Dzięki temu zaoszczędzimy mu stresów związanych już i tak ze sporymi zmianami.
Warto zwrócić uwagę, że układ pokarmowy przy gwałtownych zmianach karmy może zareagować również gwałtownie. A przecież nie chcemy sprezentować kotku biegunki lub wymiotów na początku naszej wspólnej drogi.
Nawet jeżeli mamy zamiar karmić kota produktami lepszej jakości niż był karmiony w poprzednim miejscu, należy poczekać do momentu zaaklimatyzowania kociaka w naszym domu i stopniowo ulepszać jego dietę.
Natomiast jeśli nie wiemy co kotek wcześniej jadł i nie mamy się jak tego dowiedzieć to najlepiej zacząć od podawania małych porcji karm ze średniej półki cenowej, obserwując jego reakcję.
Z czasem można będzie bardziej eksperymentować z żywieniem, sprawdzając cały czas jak się czuje nasz kociak w odpowiedzi na nasze testy. Przede wszystkim najlepiej swojemu pupilowi serwować karmy bezzbożowe.
Zabawki dla kotka
Jeśli nie zapewnimy kotu zabawek na pewno sam je sobie wynajdzie wśród przedmiotów w naszym domu. Niestety niekoniecznie my będziemy zadowoleni z jego wyboru albo, co gorsza, zabawa nie będzie dla kota bezpieczna.
Warto samemu zadbać, o to, aby to czym kot się bawi nie stanowiło dla niego zagrożenia. Najlepiej, gdyby dodatkowo wpływało na jego prawidłowy rozwój a wspólne zabawy budowały wspaniałe więzi z naszym czworonogiem już od początku naszej znajomości.
Najlepiej sprawdzają się zabawki dla kota, które może gonić, przykładowo niewielkie myszki lub wędki z piórkami. Dobrą opcją jest również karton lub kilka kartonów o różnych kształtach i wielkości, które potrafią sprawić wiele radości chowającemu się w nim naszemu małemu pupilowi.
Zanim w domu pojawi się mruczek przeczytaj również artykuł Jak przygotować dom do przyjęcia kota?
W kociej wyprawce oprócz tych wszystkich akcesoriów (dla mnie strzałem w dziesiątkę była zamykana kuweta i duży drapak) powinna się znaleźć roomba, która będzie zbierać sierść i resztki żwirku 😀
Oj tak, zdecydowanie. Dzięki, za trafny komentarz. Faktycznie taki sprzęt przyda się każdemu, kto mieszka z mruczkiem, ale również innymi czteronożnymi sierściuszkami 😉 Nas również Roomba wspomaga w codziennym życiu.