Strona główna » Życie z kotem » Jak przygotować dom do przyjęcia kota?
Karmy i akcesoria dla kotów - porównaj na Ceneo

Jak przygotować dom do przyjęcia kota?

Jak przygotować dom do przyjęcia kota

Przyjęcie kotka pod swój dach zawsze powinno być przemyślaną decyzją. Powinniśmy również wcześniej przygotować dom na pojawienie się w nim nowego domownika. Koty to zwierzęta bardzo sprytne i ciekawskie, dlatego przed zamieszkaniem małego mruczka w naszych czterech ścianach należy odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenia i przygotować niezbędne dla niego akcesoria.

Spis treści

Jak przygotować dom do przyjęcia kota

Pierwsze momenty w nowym miejscu są dla kota niego bardzo stresujące. Niezależnie od tego, czy jest to mały czy dorosły już kot. Dlatego należy zapewnić mu spokój w dniu przybycia i pozwolić by we własnym tempie poznawał nasz dom.

Absolutnie nie powinniśmy na siłę wymuszać jego uwagi. Mamy być gdzieś nieopodal i nie zostawiać go samego w pierwszy dzień. W ten dzień również nie planować odwiedzin znajomych czy rodziny, aby pokazać nowego pupila. Na wszystko przyjdzie czas.

Nie zmuszajmy także kota do zabawy. Jeśli wybrał sobie bezpieczną kryjówkę i niechętnie ją opuszcza to niech w niej zostanie do czasu, aż poczuje się pewniej i sam wyjdzie by zwiedzać nowe miejsce i poznawać opiekunów.

Niebezpieczne przedmioty i dekoracje

Powinniśmy usunąć z kociego zasięgu ostre przedmioty, szklane wazony, dekoracje, ramki ze zdjęciami czy figurki. Możemy być stratni, jeśli spadną i się rozbiją a co gorsze, mogą zrobić kotu krzywdę. Niektóre małe koty lubią czasem wspinać się po firankach, dlatego na początku warto nieco przeorganizować udekorowanie naszych okien.

Dziury i szczeliny

Będący na początku w ogromnym stresie kot może chcieć się schować w małych szczelinach i dziurach naszego domu, np. pod wanną czy w niezabezpieczonych szparach, gdzie może się zaklinować. Należy wziąć to pod uwagę planując przyjęcie kota w domu i w porę zabezpieczyć niebezpieczne, wąskie miejsca

Chemia i kocie trucizny

Kot nie powinien mieć dostępu do tego, czym może się zatruć. Zwłaszcza młode koty bywają ciekawskie i mogą chcieć spróbować zakazanych dla nich produktów. To mogą być artykuły żywnościowe przyjazne dla ludzi, jak na przykład winogrona, rodzynki czy czekolada. W niebezpieczeństwa wliczamy również chemię gospodarczą, leki i trujące dla kotów rośliny, które powinny się znaleźć poza kocim zasięgiem.

Balkon i okna

Trzeba być ostrożnym z uchylaniem okien, bo jeśli kot zobaczy na dworze ptaszka to kierowany instynktem polowania może chcieć wyskoczyć przez uchyloną szparę w oknie. A jeśli się zaklinuje o tragedię nietrudno. Dlatego nie można nigdy zostawiać kota samego, kiedy wietrzymy mieszkanie. Ewentualnie można zabezpieczyć okno specjalnymi kratkami blokującymi wolną przestrzeń, dzięki czemu kot nie dostanie się między ramy okien. Natomiast balkon można zabezpieczyć odpowiednimi siatkami dedykowanymi kocim mieszkaniom i tym samym nasz pupil będzie mógł bezpiecznie korzystać ze świeżego powietrza.

Jak przygotować dom do przyjęcia kota – wydzielona strefa

Kotek zabrany od mamy do nowego i nieznanego miejsca nie czuje w nim się na początku komfortowo. Nie wie, co go czeka, jakie są intencje innych domowników, dlatego jest to dla niego spory stres. Do nas należy, aby stworzyć takie warunki by ten pierwszy etap przebiegł jak najspokojniej.

Najlepiej, aby na początku kot przebywał na niewielkiej przestrzeni. Warto wybrać na start przykładowo jeden pokój i zgromadzić w nim wszystko, co niezbędne dla nowego futrzaka. Dzięki temu zacznie oswajać się stopniowo z nowym miejscem, pozostawiając tam swoje zapachy.

To pomoże mu w szybszym zbudowaniu poczucia bezpieczeństwa. Jeśli mamy w domu już inne zwierzę to taka wstępna izolacja nowego kociaka jest szczególnie ważna, aby między zwierzętami zbudować pozytywne relacje.

Wydzielona kocia strefa ma jeszcze jedną wielką zaletę – pozwala nam przeorganizować na początek tylko jedno pomieszczenie a nie cały dom. Oczywiście nie być to pokój, w którym kot jest cały czas sam, ale najlepiej taki, w którym my spędzamy większość czasu.

Jeśli musisz zostawić swojego futrzaka w domu bez opieki, przeczytaj artykuł Kot sam w domu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *