Strona główna » Zachowanie kota » Kot sam w domu

Kot sam w domu

Kot sam w domu

Kot sam w domu

Jeśli nie mieszkamy w spokojnej okolicy i nasz kot jest niewychodzący to chcąc nie chcąc musimy go nieraz zostawić samego w domu. O ile starsze koty bez nadzoru raczej nie stwarzają niebezpieczeństwa dla siebie i naszego dobytku o tyle po młodych kotkach można się spodziewać różnych pomysłów. Kreatywność i wyobraźnia małych kocich osobników nie zna granic, tak samo zresztą jak jest w przypadku małych przedstawicieli naszego gatunku. O czym więc należy pamiętać wychodząc z domu na dłuższy czas, np. do pracy i zostawiając samego mruczka, aby nie martwić się co zastaniemy po powrocie?

Okna i drzwi

Kiedy nasz kotek jest sam w domu nie jest to odpowiedni moment na wietrzenie mieszkania. Również uchylając jedynie okna. Przestrzeń między ramami okien może okazać się śmiertelną pułapką dla naszego pupila. Ewentualnie możemy zamontować specjalne kraty przeznaczone do ochrony kocich domowników przed próbą wyskoczenia przez okno.

Kosz na śmieci

Przed wyjściem z domu musimy zabezpieczyć zawartość kosza na śmieci przed dostępem naszego kociego przyjaciela. Poza nieprzeznaczonymi dla kota resztkami jedzenia w naszych śmieciach może znaleźć woreczki foliowe, papierowe opakowania i wiele innych ludzkich wynalazków, które stanowią zagrożenie dla zdrowia a nawet życia naszego czworonożnego pupila.

Trujące rośliny

Z zasięgu wzroku kota powinny zniknąć rośliny, które są dla kotów trujące. Można je zamknąć w oddzielnym pomieszczeniu, nie wystarczy po prostu postawić ich wyżej. Koty to sprytne i zwinne zwierzaki, które potrafią się dostać w takie miejsca, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Jeżeli mieszka z nami kot to najlepiej w ogóle pozbyć się z domu roślin, które mogą stanowić dla niego niebezpieczeństwo.

Jedzenie nieprzeznaczone dla kotów

Warto zostawiając kota samego w domu przed zamknięciem drzwi za sobą sprawdzić czy na pewno nie ma na wierzchu jedzenia, które co prawda dla nas może być zdrowe, ale nie dla kota, na przykład awokado.

Brudne naczynia na wierzchu

To że kot w naszej obecności nie wchodzi do zlewu nie oznacza, że nie znajdzie się w nim kiedy nas nie będzie. Jeśli więc mamy zmywarkę należy wszystkie naczynia przed wyjściem w niej zamknąć. Jeśli nie mamy – po prostu zmyć je ręcznie.

Kosmetyki lub chemia w łazience

Jeśli kotek ma dostęp do łazienki w trakcie naszej nieobecności, bo zwykle tam znajduje się kuweta to musimy pamiętać, aby nie pozostawić otwartych opakowań od produktów chemicznych czy kosmetyków. Jeżeli przykładowo kotek przewróci pozostawiony na podłodze otwarty środek do WC i wejdzie łapką w rozlaną ciecz to może ulec zatruciu. I to nie tylko chodzi o reakcję skórną w tym miejscu. Pamiętajmy, że koty same dbają o higienę i myją futerko. Dlatego jeśli na nim znajdzie się toksyczna dla niego substancja to stanowi to niebezpieczeństwo dla zdrowia a nawet życia naszego futrzaka.

Wanna lub kabina prysznicowa z resztką piany

Pamiętajmy, że należy porządnie spłukiwać resztki kosmetyków pozostałych po kąpielach. Kotki lubią podpijać wodę z różnych miejsc. Czasami może to być nasza szklanka, a czasami resztki wody w wannie lub w kabinie prysznicowej. Dlatego woda ta nie może być zanieczyszczona niejadalnymi dla kota substancjami.

Jedzenie i picie dla kota

Jeśli wychodzimy na wiele godzin powinniśmy zostawić kotu porcję suchej karmy w misce, aby mógł sobie podjadać kiedy zgłodnieje. Mokra karma na zapas nie jest dobrym pomysłem a już tym bardziej w cieplejszych porach roku, gdyż może ulec podpsuciu i zaszkodzić kotkowi. Bez względu na to ile czasu nas nie będzie zwierzak musi mieć stały dostęp do świeżej wody, najlepiej przefiltrowanej, nie mineralnej.

Czysta kuweta

Przed wyjściem należy upewnić się, że żwirek w kuwecie jest świeży, jeśli nie to koniecznie trzeba posprzątać. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek. Koty nie lubią się załatwiać do brudnego żwirku i wtedy szukają innego miejsca na załatwienie swoich fizjologicznych potrzeb.

Bezpieczne zabawki

Jeżeli planujemy wyjście na wiele godzin nie spodziewajmy się, że nasz mruczek będzie w tym czasie z nudów tylko spał. Należy mu zapewnić dostęp do ulubionych zabawek, które umilą mu czas oczekiwania na powrót opiekuna. Jednak nie każda zabawka nadaje się do tego, aby kot bawił się nią bez nadzoru. Przykładowo wędka z piórkami sprawdza się świetnie we wspólnej zabawie kota z człowiekiem, natomiast sam może się w nią zaplątać co może się skończyć nawet uduszeniem. Warto zostawić kotu na przykład piłeczkę i myszkę.

Kot sam w domu – podsumowanie        

Kot potrafi sobie świetnie radzić podczas naszej dłuższej nieobecności, ale oczywiście należy wcześniej zadbać o to, aby nie stała mu się krzywda w tym czasie i żeby dom po naszym powrocie nie wyglądał jak po włamaniu. To tyczy się w szczególności młodych kotów, bo z wiekiem stają się coraz bardziej rozważne i ostrożne. Pamiętajmy również, że o ile kota można zostawić w domu przez wiele godzin lub nawet na cały dzień od rana do wieczora, to nie możemy sobie wyjechać na kilka dni lub dłużej pozostawiając go samego sobie. W takim przypadku musimy zorganizować mu opiekę kogoś innego, kto będzie się pojawiał w naszym domu przynajmniej raz dziennie aby uzupełnić wodę, karmę i sprawdzić czy jest wszystko w porządku. Biorąc kota pod nasz dach bierzemy również na siebie odpowiedzialność za stworzenie mu komfortowych i bezpiecznych dla niego warunków życia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *