Chcesz adoptować mruczka i zastanawiasz się czy lepiej jeśli to będzie kociak czy dorosły kot? Oba wybory mają swoje plusy i minusy dlatego warto je porównać i podjąć najlepszą decyzję dla siebie.
Spis treści
Plusy wyboru kociaka
Przewagą maluszka nad starszym kotem jest na pewno fakt, że statystycznie powinien nam towarzyszyć dłużej, bo ma więcej życia przed sobą. Zachowamy również wiele wspomnień oraz zdjęć lub filmów ze wspólnych zabaw z okresu dzieciństwa naszego pupila. Do tego możemy mieć większy wpływ na jego rozwój i ukształtowanie charakteru. Choć tak naprawdę na wczesnym etapie wiele ostatecznie wykształconych cech kotka jest dla nas zagadką. Do końca nie wiadomo, co z niego wyrośnie. Na początku kociaki są energiczne, zaczepne, rozbrykane i ciężko stwierdzić jak na jak długo pozostaną tak temperamentne.
Plusy adopcji dorosłego kota
Starsze koty są bardziej ułożone i spokojniejsze. Nie robią już takiego spustoszenia wokół siebie i ogólnie jest z nimi raczej mniej kłopotu. Ważną kwestią jest też fakt, że dorosły kot jest ma już ukształtowany charakter i łatwiej dobrać jego temperament do naszych oczekiwań. Niektóre koty osiągając dorosłość stają się rozważniejsze, natomiast inne na długo pozostają skorymi do harc i psot kociakami. Jeśli decydujemy się na adopcję kota dorosłego, jesteśmy w stanie lepiej przewidzieć jego zachowanie i odpowiednio dopasować do swoich upodobań.
Dla kogo lepszy kociak a dla kogo dorosły kot
Podejmując decyzję wyboru pomiędzy kociakiem a dorosłym kotem warto rozważyć nasze oczekiwania wobec wspólnej relacji z mruczkiem, czas jakim dla niego dysponujemy oraz to, jakich mamy pozostałych domowników.
Mały kociak z pewnością będzie potrzebował więcej czasu i uwagi z naszej strony niż dojrzały kot. Wymaga stymulacji w rozwoju, przykładowo poprzez zabawę. Trzeba nauczyć go podstawowych umiejętności i zwyczajów, na których nam zależy, na przykład załatwianie do kuwety czy nie wbijanie pazurków w tapicerkę (zobacz meble kotoodporne) albo wieszanie się na firankach. Starsze koty już zwykle nie są tak kreatywne w niszczeniu naszej przestrzeni. W zasadzie to można to porównać również do naszego gatunku. W końcu małe dzieci mniej delikatnie obchodzą się z przedmiotami wokół i powodują przez to więcej szkód niż starsze.
Dom z dziećmi – wybrać młodego czy starszego kota?
Jeśli w domu mieszkają dzieci, warto również do nich dobrać decyzję o przyjęciu kociaka lub dorosłego kota. Mniejsze dzieci plus małe kocięta mogą stanowić mieszankę wybuchową. Dzieciaki bywają niedelikatne dla zwierząt przez co mogą zrobić im krzywdę. Natomiast małe kotki są mniej ostrożne w zabawie i potrafią zadrapać lub ugryźć. Dlatego aby wspólny czas zabaw naszych małych podopiecznych obu gatunków nie kończył się na pogotowiu lub u weterynarza – powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo i pozwalać na kontakt wyłącznie pod nadzorem dorosłych.
Ze starszym mruczkiem i małymi dziećmi jest już łatwiej. Często dorosłe koty otaczają troską i opieką małe dzieci. Są też bardziej delikatne i pobłażliwe w kontakcie z nimi. Dorosły kot jest bardziej przewidywalny, dzięki czemu może być lepszą opcją wyboru do zamieszkania z małymi dziećmi.
W przypadku starszych i rozsądniejszych dzieci możemy się zdecydować na kociaka lub dorosłego kota. Obie opcje będą dobre o ile odpowiednio przygotujemy obie strony. Starsze dzieci powinniśmy nauczyć opieki nad kotem czy kotkiem oraz wytłumaczyć skąd biorą się poszczególne zachowania czworonoga i jak powinny na nie reagować.
Kociak czy dorosły kot – jakiego towarzysza wybrać?
Decyzja o adopcji kociaka lub dorosłego kota powinna być zawsze dokładnie przemyślana. Warto wziąć pod uwagę różne argumenty za i przeciw i wybrać odpowiednią dla siebie opcję. Małe kotki są przeurocze i zabawne a także wzbudzają w nas macierzyńskie uczucia. Jednak są również bardziej psotliwe i wymagające większej ilości czasu i opieki niż dorosłe koty.
Starsze mruczki są zwykle mniej ruchliwe i bardziej przewidywalne. Biorąc pod swój dach dorosłego kota możemy uniknąć wiele problemów kociego dorastania, ale ominie nas też jego początkowy rozwój w dzieciństwie.
Bez względu na podjętą decyzję, zabierając do siebie nowego kotka powinniśmy otoczyć go odpowiednią opieką oraz stworzyć z nim ciepłą relację, aby czuł się bezpiecznie i miło w naszym domu.
A Ty wychowujesz kociaka czy dorosłego kota?