Strona główna » Wszystko o kotach » Kotka czy kocur – jaką płeć wybrać?

Kotka czy kocur – jaką płeć wybrać?

Kotka czy kocur

Przekładając stereotypy dotyczące różnic w płci u ludzi można byłoby stwierdzić, że kotka powinna być grzeczniejsza i bardziej czuła a kocur agresywniejszy i ogólnie szorstki w obyciu. Ile jest w tym prawdy i jaką płeć wybrać dla siebie – kotkę czy kocura?

Różnice fizyczne pomiędzy kotką a kocurem

Kocury bywają zwykle większe i mocniej zbudowane niż kotki, choć nie jest to regułą. Samce również często odróżnia od samic szersza głowa i duże oczy. Jednak bywają także masywniejsze kotki czy drobniejszej budowy kocury. Porównując wielkości wyraźniejsze różnice pomiędzy płciami widać w przypadku dużych ras, jak przykładowo maine coon, kot syberyjski czy norweski leśny.

Duże różnice między kotką i kocurem bywają w kwestii niektórych umaszczeń. Rude futerko występuje w większości u samców (około 80%). Aby kotka była ruda, oboje rodziców musi mieć gen rudości. Czyli ojciec musi mieć rudą sierść, a matka rudą lub szylkretową. Natomiast kot o maści szylkretowej to prawie zawsze kotka. U kocurów takie umaszczenie pojawia się tylko w wyniku mutacji genetycznej lub choroby i jest bardzo rzadko spotykane.

Niewykastrowana kotka a niewykastrowany kocur

Istotne różnice w zachowaniu wynikające z płci pojawiają się w przypadku zwierząt niekastrowanych. Kotka czy kocur, niepoddane zabiegowi kastracji mają bardzo widoczne cechy wynikające ze swojej płci.

Niewychodzący kocur, który nie był poddany zabiegowi kastracji może instynktownie znaczyć teren mieszkania moczem. Dodatkowym obciążeniem dla takiego zachowania jest fakt, że mocz płodnego kocura ma bardziej intensywny i nieprzyjemny zapach niż kastrowanego.

W przypadku wychodzącego kocura również kastracja ma wpływ na jego zachowania. Przede wszystkim niekastrowany kot prawdopodobnie będzie zajmować większe terytorium, przez co bardziej będzie oddalał się od domu w poszukiwaniu kocic. To sprawia, że jest narażony na więcej niebezpieczeństw cywilizacyjnych. Dodatkowo może popadać w konflikty i bójki z innymi samcami rywalizując o względy samic.

Natomiast niekastrowane kotki po osiągnięciu dojrzałości płciowej przechodzą pierwszą ruję, która potrafi być bardzo wyczerpująca dla organizmu. Prowokuje dodatkowo zmiany w zachowaniu kocicy. Kotka może próbować ucieczki oraz nawoływać kocury, przybierając charakterystyczną pozycję z uniesionym zadem. Do tego o wszystko się ociera i tarza. Miewa problemy z apetytem i snem.

Ruja powinna się wyciszyć sama, nawet jeśli kotka nie zostanie pokryta i jej zachowanie  powinno powrócić do normy aż do okresu kolejnej rui (za kilka miesięcy). Czasem jednak zdarza się, że kotka przechodzi w niebezpieczny dla niej stan rui permanentnej, który wymaga interwencji weterynarza.

Koty, które nie są przeznaczone do hodowli powinny zostać poddane kastracji. Zabieg ten pozbawia kotkę czy kocura niepożądanych zachowań charakterystycznych dla danej płci. Po kastracji usposobienie kota nie będzie zależne od tego czy to kotka czy kocur, lecz od osobniczego charakteru zwierzęcia.

Kotka czy kocur – co w końcu wybrać?

Jeśli nie szukasz kota o konkretnych cechach fizycznych, które są różne u kotki i kocura (niektóre ubarwienia, czasem wielkość) i zdecydujesz się poddać mruczka kastracji, to płeć nie będzie miała znaczenia.

Jeżeli decydujesz się na przyjęcie drugiego kota w domu, również nie powinno mieć to większego znaczenia, choć można się spotkać się z opinią, że największe powodzenie mają pary mieszane. To oczywiście nie jest wiążące, bo można mieszkać z dwoma kotkami lub kocurami, żyjącymi ze sobą w zgodzie. Kluczowe jest to, aby koty były przyjaźnie nastawione do innych osobników swojego gatunku. Niektórym z powodzeniem wystarczą tylko współlokatorzy w ludzkiej formie i nie będą chętnie akceptować innych kotów niezależnie od ich płci.

Wybierając kota dla siebie warto kierować się przede wszystkim charakterem zwierzęcia. Koty, również tak jak my, mają swoje właśnie unikalne osobowości. Najlepiej więc wybrać takiego, którego charakter będzie nam najbardziej odpowiadał oraz pasował do naszego stylu życia.

Zanim podejmiesz decyzję zobacz również artykuły Plusy i minusy posiadania kota oraz Kociak czy dorosły kot

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *