Spis treści
Decydując się na mruczka zastanawiasz się, ile żyją koty?
Każdy zwierzak jest inny i tak samo jak człowiek może żyć krócej bądź dłużej. Długość życia kota zależna jest od predyspozycji genetycznych, trybu życia, przebytych chorób, diety, kondycji psychicznej, fizycznej oraz innych czynników. Potocznie mówi się, że koty mają siedem żyć i zawsze spadają na cztery łapy. To fakt, zwierzęta są wyjątkowo sprytne i zwinne, dzięki czemu ratują się z wielu opresji. Jednak nie mają żadnych nadprzyrodzonych mocy i nie są niezniszczalne. To, ile żyją zależy w dużej części od opiekunów i od tego, jakie stworzyli im warunki życia.
Domowe koty niewychodzące dożywają średnio 15-20 lat a nawet dłużej (rekordzistka żyła 38 lat). Natomiast bezdomne lub wychodzące koty żyją dużo krócej. W długości życia znaczenie ma również rasa. Koty europejskie, zwane też „dachowcami” żyją dłużej od rasowych kotów. Ma to związek ze zdrowszą i bardziej zróżnicowaną mieszanką genów i innego sposobu chowu. Mieszkając z kotem warto poświęcić mu czas i zatroszczyć się o niego w taki sposób, aby żył jak najdłużej. Na co zwrócić uwagę?
Kot wychodzący a niewychodzący
Duże znaczenie w dożywalności kotów mają warunki środowiskowe w jakim żyją. Kanapowe osobniki mają się lepiej pod tym względem niż koty żyjące dziko lub udomowione, ale wychodzące na zewnątrz bez opieki. Niewychodzące koty wiodą spokojniejszy tryb życia. Nie są narażone na liczne choroby czy pasożyty. Nie muszą toczyć ryzykownych walk z innymi kotami czy innymi zwierzętami. Poza tym w przypadku kotów nieporuszających swobodnie poza domem, odpada również zagrożenie utraty zdrowia i życia wskutek wypadku komunikacyjnego.
Niestety również za wieloma przypadkami śmierci kotów wychodzących stoją inni ludzie, którzy w bestialski sposób znęcają się nad napotkanymi zwierzętami. Kot na zewnątrz może także się zatruć, zarazić kocimi chorobami czy „złapać” różne pasożyty i kleszcze. Także upadek z dużej wysokości lub spadnięcie na coś ostrego może się skończyć dla mruczka tragicznie.
Dieta kota
Tak jak w przypadku ludzi, w zachowaniu zdrowia kota na długie lata ma znaczenie odżywianie. Jeśli karmimy kota w sposób racjonalny i zgodny z jego zapotrzebowaniem będzie cieszyć się dłuższym życiem. Dieta kota powinna być bogata w mikro i makroelementy, przede wszystkim z dobrej jakości mięsa, zdrowych tłuszczy oraz węglowodanów, jakie przykładowo można znaleźć w dobrych karmach dla kotów. Zbilansowane żywienie wpływa na zwiększenie odporności, lepsze radzenie sobie z infekcjami oraz zwiększenie energii fizycznej i ogólnie lepsze samopoczucie psychiczne. Jeśli nasz mruczek cierpi na jakieś schorzenia warto zainteresować się tematem żywienia weterynaryjnego – karmy tego typu znajdziesz tutaj.
Opieka weterynaryjna
Również podobnie jak u ludzi w wydłużaniu życia ma znaczenie opieka medyczna. W przypadku kotów należy uwzględnić szczepienia ochronne, cykliczne odrobaczanie (również u kotów niewychodzących) i doraźną pomoc weterynaryjną, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ważne są regularne wizyty w lecznicy w celu sprawdzenia aktualnego stanu zdrowia, aby móc jak najszybciej zareagować na ewentualne pierwsze symptomy choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Kastracja i sterylizacja
Zabieg kastracji/sterylizacji nie tylko pozwala zmniejszyć liczbę bezdomnych kotów, ale także korzystnie wpływa na komfort życia zwierzęcia i jego właściciela. Do tego średnia długość życia wykastrowanych kocurów oraz kotek wzrasta nawet dwukrotnie. W przypadku kotki zabieg eliminuje uciążliwe objawy towarzyszące rui, zapobiega powikłaniom ciąży, porodu oraz połogu, ropomaciczu, infekcjom gruczołu mlekowego czy nowotworom narządów rodnych. Natomiast u kota powoduje pozytywne zmiany w zachowaniu i ogólnym samopoczuciu psychicznym, zapobiega ryzyku rozwoju chorób prostaty i jąder.
Kondycja psychiczna i fizyczna
Dla zachowania prawidłowej kondycji fizycznej i psychicznej kota ważny jest również ruch, poczucie bycia kochanym i ważnym. Jeśli nasz pupil jest niewychodzący warto mu zapewnić w domu atrakcje, które sprowokują go do poderwania się z kanapy. Koty tak jak ludzie mogą mieć wahania nastroju, cierpieć na depresję i różne inne choroby o podłoży nerwowym. Należy zatem zadbać o relację z naszym pupilem poprzez okazanie mu troski i uwagi, wspólną zabawę oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, aby był szczęśliwy i by dłużej towarzyszył nam w życiu. W artykule Jak obliczyć wiek kota dowiesz się ile Twój kot ma lat w przeliczeniu „na ludzkie”.