Strona główna » Wszystko o kotach » Koci sen – ile śpią koty?
Karmy i akcesoria dla kotów - porównaj na Ceneo

Koci sen – ile śpią koty?

Ile śpią koty - koci sen

Na pytanie „ile śpią koty” można byłoby odpowiedzieć jak zwykle prostym stwierdzeniem – „to zależy”. Standardowo koci sen mieści się w widełkach od 12 do nawet 20 godzin na dobę.

Skąd taka rozpiętość i jakie są ciekawostki dotyczące kociego snu? Przeczytasz to w dalszej części artykułu.

Ile śpią koty w zależności od wieku i nie tylko

Małe koty po urodzeniu przesypiają większość doby. Zresztą podobnie jest u wielu innych gatunków, w tym również naszego. Etap niemowlęcy i dziecięcy jest okresem najszybszego wzrostu i rozwoju organizmu. A to wymaga wydatkowania sporej energii i regeneracji podczas snu.

Ile śpią koty zaraz po urodzeniu? Małe kocięta potrafią przespać nawet 20 godzin w trakcie doby. Z czasem mruczki są bardziej aktywne i potrzebują coraz mniej snu. Dorosły, zdrowy kot śpi około 12-16 godzin w trakcie doby.

Z kolei koci senior, podobnie jak mały kociak ma większe zapotrzebowanie na sen. Wynika to z tego, że na starość organizm wolniej się regeneruje. W jesieni życia koty potrafią znowu przesypiać nawet dwadzieścia godzin na dobę.

To, ile śpią koty zależy również od innych czynników niż wiek. Odpowiada za to między innymi stan zdrowia mruczka. Oczywiście w okresie choroby czy rekonwalescencji po zabiegach bądź urazach, najczęściej zapotrzebowanie na sen u kota jest większe.

Wyjątkiem może być odczuwanie silnego bólu przez kota, który zwykle zaburza sen. W tym przypadku powinniśmy pomóc pupilowi, aby mógł spokojniej spać i nabierać sił.

Koci sen – co warto wiedzieć

Koty mają „lżejszy” sen niż ludzie, ponieważ w naturze musiały zachować wzmożoną czujność na ewentualne zagrożenia wokół nich. Oczywiście w bezpiecznym domu wśród znanych sobie opiekunów kot może pozwolić sobie na bardziej beztroską drzemkę.

Jednak nawet w spokojnym otoczeniu kot nie zapada na długo w głębokie fazy snu. W zasadzie to mruczki bardziej drzemią, ponieważ stale wiedzą co się koło nich dzieje. Do tego są gotowe w każdej chwili do wybudzenia i zareagowania na nową sytuację.

W Internecie nie brakuje zdjęć i nagrań słodkich pozycji śpiących kotów. Zabawnie wyglądają zwłaszcza koty śpiące na grzbiecie z łapami skierowanymi do góry. Koty zasypiają w takich pozach tylko w znanym sobie otoczeniu, w którym czują się bezpieczne.

W innych okolicznościach mruczące czworonogi najczęściej śpią w takiej pozycji, w której wszystkie łapki są oparte o podłoże. Dzięki temu mogą walczyć lub uciekać zaraz po przebudzeniu jeśli znajdą się w sytuacji zagrożenia.

Ciekawe jest również to, że dla kotów nie ma niewygodnego miejsca do spania. Często nie potrzebują miękkiego podłoża czy specjalnych legowisk dla kota. Nieraz koty kładą się na twardym podłożu lub nie mając wystarczającej ilości miejsca, aby swobodnie się rozłożyć.

Wiele kotów preferuje również spanie na wysokościach, na przykład na szafie czy wysokim drapaku. Czują się bardziej komfortowo jeśli śpią w kryjówkach trudnodostępnych.

Jeśli nie okazujemy swojemu mruczkowi wystarczającego zainteresowania to może położyć się na tym, z czym konkuruje o naszą uwagę. Dlatego nierzadko koty kładą się spać na smartfonie, laptopie czy książce swoich opiekunów.

A Twój kot w jakich zasypia pozycjach? Dodaj zdjęcie w komentarzu!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *