Strona główna » Żywienie kota » Czy koty mogą jeść surowe mięso?

Czy koty mogą jeść surowe mięso?

Surowe mięso dla kota - czy koty mogą jeść surowe mięso

Czy koty mogą jeść surowe mięso? To jest pytanie, które stawia sobie wielu opiekunów mruczków. Odpowiedź jednak nie jest całkowicie prosta – bo i tak i nie. Czyli jak się popularnie mówi: „to zależy”. Bowiem nie każdy gatunek zwierząt hodowlanych nadaje się jako surowe mięso dla kota.

Surowe mięso dla kota – jakie można podawać?

Bez wątpienia kot jest drapieżcą i typowym mięsożercą. W naturalnym środowisku zjadłby to, co udałoby mu się upolować. Dlatego postawą zdrowej diety kociej powinny być składniki pochodzenia zwierzęcego.

Odżywianie kota głównie surowym mięsem to zyskująca coraz więcej zwolenników tzw. dieta barf.

Jednak samo mięso nie wystarczy aby zaspokoić organizm kota w niezbędne dla niego składniki. W naturze mruczki zjadają w całości swoje ofiary, a więc łącznie z podrobami i innymi tkankami upolowanej zwierzyny.

Dlatego podając surowe mięso dla kota należy urozmaicać mu dietę o inne części pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej nie wykrawać zawartego w nim tłuszczu, żyłek czy ścięgien. Zawierają one niezbędne dla kota mikroelementy. Do tego warto również karmić kota podrobami.

W domowych warunkach nie będziemy oczywiście wypełniać kocich misek upolowanymi gryzoniami czy ptakami, więc musimy się wspierać tym, co znajdziemy w sklepach.

Tylko trzeba mieć na uwadze, że nie każde zwierzę hodowlane nadaje się do bezpiecznego podawania pupilowi na surowo. Możesz częstować kota kawałkami surowizny z mięsa drobiowego, jagnięciny czy wołowiny.

Nieszkodliwe dla zdrowia kota będą też surowe ryby i królik. Natomiast należy zachować szczególną ostrożność jeśli chodzi o surową wieprzowinę i dziczyznę, a najlepiej całkowicie zrezygnować z serwowania jej swojemu czworonożnemu przyjacielowi.

Czego unikać w podawaniu kotu surowizny?

No przede wszystkim nie zaleca się podawania mruczkowi surowego mięsa wieprzowego i dziczyzny. Zagraża to bowiem zarażeniem się przez kota chorobą Aujeszky’ego, czyli tak zwaną wścieklizną rzekomą, która jest bardzo niebezpieczna dla naszego zwierzaka.

Drugą ważną kwestią jest unikanie podawania nieprzetworzonego mięsa pochodzącego z niesprawdzonych źródeł lub wątpliwej świeżości. Do tego należy zachować rozwagę w proporcjach diety, ponieważ żywienie kota wyłącznie surowym mięsem z czasem doprowadzi do niedoborów składników odżywczych.

Istotne jest również to, aby mieć pełną kontrolę nad tym, jakie surowizny zjada nasz kot. Nie jest to do końca możliwe, jeśli nasz pupil jest swobodnie wychodzący na zewnątrz. Wtedy istnieje ryzyko upolowania małego zwierzęcia, które mu zaszkodzi.

Może być zakażone szkodliwymi bakteriami, wirusami, grzybami czy pasożytami. Kot może się również otruć gryzoniem, który wcześniej zjadł trutkę zostawioną w pułapce przygotowanej przez człowieka.

Czy koty mogą jeść surowe mięso – podsumowanie

Odpowiedź na pytanie „czy koty mogą jeść surowe mięso” jest oczywiście twierdząca, jednak z drobnymi wyjątkami. Po pierwsze należy zadbać o jakość mięsa i kupować tylko ze sprawdzonych źródeł.

Ponieważ surowe mięso dla kota nie może być skażone bakteriami, grzybami czy pasożytami, warto nie polegać wyłącznie na nieprzetworzonej formie odżywiania swojego pupila. Najlepiej urozmaicić dietę kota, aby zaspokoiła w pełni potrzeby jego organizmu.

A Ty podajesz surowe mięso dla swojego kota?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *