Strona główna » Wszystko o kotach » Dlaczego kot mruczy?

Dlaczego kot mruczy?

Dlaczego kot mruczy

Dlaczego kot mruczy? W jaki sposób tłumaczy to nauka, co dzięki mruczeniu pokazuje nam kot oraz jak ten wibrujący dźwięk wpływa na nasz organizm?

Jak to się dzieje, że kot mruczy?

Mruczenie kota to rytmiczne wibracje, które wydaje z zamkniętym pyszczkiem. Jest dość charakterystycznym dźwiękiem o niskiej częstotliwości. Średnio plasuje się na poziomie 26 Hz. Koty mruczą na wdechu na i wydechu w sposób ciągły. Jednak dźwięk mruczenia różni się w zależności od momentu fazy oddechowej. Przy wdechu mruczenie jest krótsze i nieco głośniejsze.

Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego kot mruczy, a w zasadzie – jak technicznie przebiega ten fascynujący proces. Naukowcy nie potrafią w pełni rozwikłać tej zagadki. Kiedyś uważano, że mruczenie wynika z gwałtownego przepływu krwi przez klatkę piersiową. Później przypuszczało się, że za kocie mruczenie odpowiada kość gnykowa lub fałdy skórne.

Aktualnie najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria, że źródłem dźwięku mruczenia są mięśnie krtani. Uznaje się, że to właśnie w krtani tworzą się wibracje, które oddziałują na struny głosowe. Ciekawe jest to, że wibracje powstające podczas mruczenia odczuwane są nie tylko w okolicach ich zapoczątkowania, ale niemalże na całym kocim ciele.

Dlaczego kot mruczy

Przyjęło się, że mruczenie kota jest wynikiem jego zadowolenia. Jednak fakt jest taki, że kot mruczy nie tylko w chwilach szczęścia, ale również wtedy, kiedy czuje ból, smutek lub jest zdenerwowany.

W zdecydowanej większości przypadków kot mruczy, gdy znajduje się w miłym otoczeniu i odczuwa przyjemność. Mruczeniem okazuje, że jest spokojny i zrelaksowany. Jeśli głaszczemy kota lub bawimy się z nim w pożądany dla niego sposób – mruczeniem wysyła sygnał, że jest mu miło i ma ochotę na więcej. Mruczeniem może też sygnalizować prośbę o posiłek lub pieszczoty.

Jednak zdarza się, że kot wyraża w ten sposób również negatywne emocje. Przykładowo podniesiony na ręce kot może mruczeć dlatego, że nie podoba mu się ten pomysł w danym momencie, a wręcz go to denerwuje. Można to rozszyfrować na przykład po jego minie lub ruchom ogona.

Jak widać, samo mruczenie nie jest do końca miarodajne jeśli chodzi o odczytywanie potrzeb i nastroju naszego mruczka. Na to, co komunikuje nam kot należy spojrzeć szerzej, ucząc się interpretować różne wysyłane przez niego znaki. I chodzi nie tylko o wydawane dźwięki ale również inne widoczne sygnały niewerbalne, które ujawnia mowa ciała kota.

Kot na receptę czyli jak mruczenie kota leczy

Dźwięk oraz wibracje powstające podczas mruczenia, wprowadzają opiekuna w błogi nastrój. Fale o niskiej częstotliwości wyciszają, uspokajają i pomagają zredukować stres. Słuchanie mruczenia ułatwia zasypianie. Już samo przytulanie mruczka, zwłaszcza, kiedy można odczuć kojące wibracje na jego futerku, jest niewątpliwym plusem posiadania kota.

Mruczenie ma pozytywny wpływ na zdrowie ludzi, dlatego jest jedną z części składającej się na felinoterapię – czyli terapię z udziałem kota, która wykorzystywana jest w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych i fizycznych. Więcej o tej formie leczenia przeczytasz w artykule Felinoterapia czyli terapia z kotem.

A Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki i informacje wyjaśniające temat ”dlaczego kot mruczy”? Podziel się z nami w komentarzu.

1 odpowiedź do “Dlaczego kot mruczy?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *