Strona główna » Wszystko o kotach » Felinoterapia czyli terapia z kotem

Felinoterapia czyli terapia z kotem

felinoterapia - terapia z kotem

Już od dawna zauważono zalety kotów i ich dobroczynny wpływ na ludzki organizm a współcześnie dowiodła tego nauka. Tak narodziła się dziedzina zwana felinoterapią.

Felinoterapia jako terapia z kotem – co to takiego?

Felinoterapia czyli inaczej kototerapia jest jedną z form zooterapii, która jest wykorzystywana w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego dzięki kontaktowi człowieka z kotem. W Polsce terapia z udziałem kotów nie jest jeszcze tak popularna jak w krajach zachodnich.
Felinoterapia ma szerokie zastosowanie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Koty są wykorzystywane do pracy z ludźmi w domach opieki, w szpitalach psychiatrycznych, hospicjach, w terapii zajęciowej dla dzieci z różnymi zaburzeniami a nawet w zakładach karnych.

Felinoterapia – dla kogo i jakie daje efekty?

Felinoterapia może być z powodzeniem stosowana u osób w każdym wieku, jednak głównymi jej odbiorcami są osoby starsze oraz dzieci. Terapia z kotem nada się również dla osób niepełnosprawnych, gdyż koty potrafią zmotywować ich do działania. Osoby chore, starsze czy po prostu samotne również  potrzebują kontaktu, a kot może zaspokoić ich potrzeby emocjonalne.

Ludzie przebywający dłuższy czas w towarzystwie kota stają się bardziej empatyczni, emocjonalni i opiekuńczy.  Osoby zamknięte na otoczenie, które zwykle skupiają się na sobie, w obecności kota zaczynają się otwierać nie tylko na kontakt z nim, ale również na innych ludzi i „całą resztę świata”.

Dlatego terapia z kotem sprawdza się w przypadku dzieci ze spektrum autyzmu czy zespołem Aspergera. W przypadku tych zaburzeń kot staje się pomostem pomiędzy zamkniętym światem dziecka a światem rzeczywistym, który go otacza.

Tajemnicza i bardzo wyrozumiała natura kotów sprawia, że dzieci ze spektrum autyzmu czy zespołem Aspergera nawiązują z kotami bliską więź. Taką, jakiej nie potrafią zbudować z drugim człowiekiem. Kot nie narzuca się w tej relacji, nie można go do niczego zmusić. Jest trochę jakby introwertycznym indywidualistą i również lubi pobyć też sam ze sobą. Dlatego kocia natura bardzo pasuje do osobowości zdystansowanych do otoczenia dzieci.

Terapia z kotem jako pomoc w leczeniu zaburzeń psychicznych

Kocia terapia sprzyja nawiązywaniu kontaktów z dziećmi, które mają problemy ze skupieniem uwagi. Dlatego daje znaczące i korzystne efekty w pracy z dziećmi chorymi na ADHD. Wystarczy zabawa czy choćby głaskanie kota aby dziecko mogło się wyciszyć i osiągnąć równowagę emocjonalną.

Osoby dorosłe lub dzieci po traumatycznych przeżyciach, które zostały skrzywdzone przez innego człowieka lub ludzi często mają problem, aby zaufać i uwierzyć w dobrą intencję psychologa, psychiatry czy kogokolwiek, kto ma za zadanie mu pomóc. Mogą być zupełnie zamknięte na bliski kontakt z ludźmi. Zwłaszcza nowopoznanymi.

Dlatego dobrym rozwiązaniem jako pierwszy krok w odbudowie pozytywnych relacji z ludźmi może się okazać felinoterapia. Zdystansowana osoba chętniej okaże uczucia i emocje kotu niż innemu człowiekowi, przynajmniej na początku terapii.

Kot, który nie ocenia ani człowieka, ani jego przeszłych zdarzeń oraz nie jest w stanie wyrządzić mu takiej krzywdy (psychicznej czy fizycznej). Dużo szybciej zdobędzie zaufanie, akceptację i poczucie bezpieczeństwa w przebywaniu w jego towarzystwie przez „poturbowaną” przez innych osobę.

Towarzystwo kota zmniejsza również dolegliwości związane z reumatyzmem, relaksuje osoby z problemami na tle nerwicowym, pomaga pokonać depresję, nieśmiałość, zahamowania społeczne i różne choroby psychiczne.

Podsumowanie – felinoterapia – czy warto?

Jako wspomaganie leczenia zaburzeń psychofizycznych czy nawet po prostu w celu poprawienia sobie samopoczucia to tak – warto rozważyć felinoterapię.
Oczywiście, tak jak każda metoda leczenia i felinoterapia nie jest polecana w każdym przypadku. Przeciwskazaniem do terapii z kotem może być potwierdzona alergia na te zwierzęta lub paniczny strach przed kotami, zwany ailurofobią (lub inaczej felinofobią).
Jeśli zdecydujemy się na felinoterapię możemy oczywiście skorzystać z profesjonalnej terapii. Możemy również po prostu przygarnąć nadającego się do tego, spokojnego i ułożonego mruczka pod swój dach i korzystać z terapii z kotem na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *