Większość kociarzy spotkała się z widokiem kota pałaszującego przydomowy trawnik lub rośliny doniczkowe w domu. Tylko dlaczego kot je trawę i jak to wpływa na jego zdrowie?
Spis treści
Dlaczego kot je trawę?
Kot je trawę nie bez powodu. Instynktownie czuje, czego brakuje jego organizmowi. Jest to naturalne zjawisko dla mruczących czworonogów. Choć czasem wiąże się to z wymiotami, nie powinniśmy się tym przejmować i pozwolić kotu na spożywanie trawy, jeśli tego potrzebuje.
Tylko uwaga! Nie każda trawa jest bezpieczna dla zdrowia kota. Zwłaszcza jeśli kot jest wychodzący może się otruć zieleniną na dworze. Czasem w trawach zewnątrz „czają się” chwasty czy inne rośliny, które są toksyczne dla kotów, a które mógłby omyłkowo skubnąć wraz z źdźbłem trawy.
Kot je trawę zwykle z następujących powodów:
1. Naturalna potrzeba oczyszczania organizmu
Jednym z najczęstszych wyjaśnień, dlaczego koty jedzą trawę, jest ich potrzeba oczyszczenia organizmu. Kot połyka spore ilości sierści podczas codziennej pielęgnacji swojego futerka. Kępy sierści plączą się i tworzą w układzie pokarmowym tzw. „kłaczki”. Dlatego kot instynktownie próbuje się ich pozbyć z organizmu. Poza regularnym szczotkowaniem swojego kociego pupila, w procesie odkłaczania pomoże właśnie spożywanie przez niego trawy.
Czasem po spożyciu trawy nasz kot wymiotuje, ale spokojnie – wymiotowanie kulkami sierści to dobry objaw. Gorzej, jeśli mruczkowi nazbiera się nadmiar kłaczków w organizmie. To może prowadzić do wielu chorób, a nawet do całkowitej niedrożności układu pokarmowego, który zagraża jego życiu. Najbardziej zagrożone zakłaczeniem są gatunki długowłose i o średniej długości sierści. Przykładem są Maine Coony czy koty Syberyjskie.
2. Uzupełnienie składników odżywczych
Mimo że koty są mięsożercami, trawa może dostarczać im pewnych składników odżywczych, których brakuje w ich codziennej diecie. Trawa zawiera kwas foliowy, który jest niezbędny dla produkcji hemoglobiny, czyli białka odpowiedzialnego za transport tlenu we krwi. Uzupełnienie diety o tę substancję może być instynktowną potrzebą kota, zwłaszcza jeśli brakuje jej w standardowej karmie.
3. Ułatwienie trawienia
Kolejnym powodem, dla którego koty mogą spożywać trawę, jest wspomaganie trawienia. Włókna zawarte w trawie mogą działać jak naturalny „przeczyszczacz”, pomagając przy zaparciach. W ten sposób trawa może działać na koci organizm jak naturalny środek na poprawę perystaltyki jelit.
4. Instynkt łowiecki i odkrywanie świata
Czasem koty jedzą trawę po prostu z ciekawości. Koty są z natury odkrywcami i mogą badać świat za pomocą zmysłu smaku. Młodsze koty, a zwłaszcza kocięta, mogą próbować trawy, aby lepiej zrozumieć swoje otoczenie. Instynktownie mogą też kojarzyć trawę z dietą roślinożerców, na które w dzikim środowisku polowałyby.
5. Redukcja stresu
Spożywanie trawy przez kota może być również związane z redukcją stresu lub napięcia. Koty, podobnie jak inne zwierzęta, mają różne sposoby radzenia sobie z emocjami. Niektóre z nich mogą gryźć trawę, aby się uspokoić, podobnie jak ludzie mają nawyk np. gryzienia długopisu w stresujących momentach.
Trawka dla kota a wartości odżywcze
Mimo, że kot jest typowym mięsożercą, to trawa zawiera w swoim składzie wiele cennych dla niego mikroskładników. Przede wszystkim jest źródłem kwasu foliowego, który bierze udział w produkcji hemoglobiny. Jest to białko krwi, które odpowiada za transport tlenu do komórek organizmu.
Trawa zawiera również śladowe ilości witaminy A i D, błonnik. Znajduje się w niej także silny antyoksydant – chlorofil. Pomaga on dotlenić krew oraz przeciwdziała niedokrwistości.
Czy trawka dla kota w doniczce to dobry wybór?
Koty niewychodzące są pozbawione dostępu do świeżej trawy, dlatego często interesują się innymi roślinami w domu. Tylko uwaga: niektóre doniczkowe kwiatki ozdobne są dla kotów toksyczne! Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stworzenie dedykowanej plantacji trawki dla kota w doniczce. I spokojnie, chodzi o legalną uprawę trawki 😉
Najlepsze gatunki trawki dla kota to takie, które szybko rosną, są łatwe w uprawie oraz miękkie i delikatne, aby nie raniły kota ostrymi krawędziami. Nadają się do tego, np. perz, owies, papirus lub kupkówka pospolita, które dostępne są w wielu sklepach zoologicznych. Tutaj znajdziesz dobrej jakości trawę do jedzenia dla swojego kota.
Trawka dla kota wspomoże pozbycie się toksyn i splątanego futerka z organizmu. Do tego dostarczy zwierzakowi cennych dla niego wartości odżywczych. Jeśli Twój pupil jest niewychodzący, to postaraj się znaleźć w domu przestrzeń na hodowlę zieleninki specjalnie dla niego. Na pewno będzie zadowolony, a przede wszystkim zdrowszy.
Trawka dla kota – podsumowanie
Choć może się to wydawać dziwne, spożywanie trawy przez kota jest w pełni naturalnym zachowaniem. Może ono służyć oczyszczaniu przewodu pokarmowego, uzupełnianiu brakujących składników odżywczych, poprawie trawienia, a także może wynikać z instynktów i ciekawości. Ważne jest, aby właściciele zwierząt obserwowali swoje pupile i zapewnili im bezpieczny dostęp do zdrowej trawy, jeśli wykazują taką potrzebę.
A czy Twój kot ma już swoją plantację trawki?